- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Arlington TVBR505KGC Two-Gang Recessed TV Box® Kit for Power and Low Voltage
SKU:
ARLTVBR505KGC
CAD$ 43.492
Arlington TVBS505 2-Gang Steel Recessed TV Box
SKU:
ARLTVBS505
CAD$ 62.859
| Weight: | 2.532 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.012″ |
| Width: | 6.698″ |
| Color: | White (Trim Plate) |
| Additional Color Options: | Black – TVBS505BL |
| Material(s): | Steel (Box) |
| Trade Size: | 2-Gang |
| Comes With: | (1)Trim Plate (1)Low-Voltage Divider (1)Front Section (1)Box (1)2-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (2)#8 x 3″ Long Screws (4)#6 x 1/2″ Long Screws |
| Available Options | 2 Gang Steel – TVBS505 |
Arlington TVBU505BLGC Two-Gang Recessed TV Box® for Power and Low Voltage
SKU:
ARLTVBU505BLGC
CAD$ 27.420
Arlington TVBU505GC 2-Gang Recessed TV Box for Power and Low Voltage
SKU:
ARLTVBU505GC
CAD$ 31.069
| Weight: | 0.726 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.942″ |
| Width: | 6.254″ |
| Color: | White |
| Additional Color Options: | Black – TVBU505BL |
| Material(s): | Plastic |
| Application: | Mount LCD/Plasma TVs and other System Components Flush Against-the-Wall for New or Existing Work |
| Style: | Two-Gang Recessed Power and Low-Voltage TV Boxâ„¢ |
| Trade Size: | 2-Gang |
| Wall Depth: | 1/2″, 5/8″, and up to 1-1/2″ |
| Comes With: | (1)Trim Plate (1)Recessed Combo Box (2)NM94 Cable Connector (1)2-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (2)#8 x 3″ Long Screws (4)#6-32 x 1/2″ Long Screws |
| Available Options | 2 Gang Plastic – TVBU505GC |
Arlington TVBU810GC 8″ x 10″ TV Box with Grounding Clip
SKU:
ARLTVBU810GC
CAD$ 64.647
| Weight: | 1.800 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.625″ |
| Width: | 5.625″ |
| Color: | Brass |
| Material(s): | Brass-Plated |
| Size: | Accommodates a 4.5″ diameter concrete box |
| Trade Size: | 1-Gang w/ Low Voltage |
| Comes With: | (1)Slotted Cover (1)Low-voltage keystone holder insert (1)Low-voltage blank insert (1)Low Voltage Divider (1)Leveling ring assembly with flange (1)Blank cover with gasket (1)15A Decorator-Style Duplex Receptacle (3)#8 x 5/8″ Long Screws |
| Available Options | 8″x10″ – TVBU810GC |
Arlington TVL508GC Low Profile TV Box with Grounding Clip
SKU:
ARLTVL508GC
CAD$ 52.384
| Weight: | 1.092 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 7.561″ |
| Width: | 10.210″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Application: | Installation of Flat Panel TV on 1/2″ or 5/8″ Drywall with Shallow Wall Depths |
| Box Depth: | 1-1/4″ |
| Stud Size: | 2 x 2, 2 x 3, 2 x 4, or Larger |
| Trade Size: | 5″ x 8″ Box |
| Comes With: | (1)TVL508 Low-Profile TV Boxâ„¢ (1)Trim Plate (1)Receptacle Mounting Bracket (1)NM Snap-In Blank (1)NM Cable Connector (1)Decorator-Style Duplex Receptacle (8)#8-32 x 5/8″ Long Screws (2)#6-32 x 5/8″ Long Screws (2)#6 x 1-5/8″ Long Wood Screws |
| Available Options | 5″x8″ – TVL508GC |
Fast Orange 25102 Hand Cleaner – Pumice Formula, Citrus Scent, 221ml Bottle
SKU:
FAS25102
CAD$ 7.142
Fast Orange 25219 Hand Cleaner – Smooth Lotion Formula, Biodegradable, 1 Gallon Pump Bottle
SKU:
FAS25219
CAD$ 35.735
Load more products
Loading...