Satco S11471 8.5 Watt; BR30 LED; 3000K; 80 CRI; Medium Base; 120 Volts; Dimmable; 6-pack
SKU:
SATS11471
| Watts: | 8.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 65W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | BR30 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 700L |
| Beam Spread: | 100 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | Reflector |
| Lamp Type: | Reflector |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
Satco S21264 4 Watt B11 LED; Clear; Candelabra base; 90 CRI; 2700K; 120 Volt
SKU:
SATS21264
| Watts: | 4W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 40W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | B11 |
| Base: | Candelabra |
| ANSI Base: | E12 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 350L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Candle |
| Lamp Type: | Candle |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cETLus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
Satco S21273 5.5 Watt B11 LED; Clear; Candelabra base; 90 CRI; 2700K; 120 Volt
SKU:
SATS21273
| Watts: | 5.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | B11 |
| Base: | Candelabra |
| ANSI Base: | E12 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 500L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Candle |
| Lamp Type: | Candle |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cETLus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S21273 |
Satco S21274 5.5 Watt B11 LED; Clear; Candelabra base; 90 CRI; 3000K; 120 Volt
SKU:
SATS21274
| Watts: | 5.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | B11 |
| Base: | Candelabra |
| ANSI Base: | E11 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 500L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Candle |
| Lamp Type: | Candle |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cETLus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3000K – S21274 |
Satco S29405 6.5 Watt; PAR20 LED; 2700K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29405
| Watts: | 6.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 50W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR20 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 520L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S29405 |
| Available Options | 2700K – 40 deg. – S29405 |
Satco S29406 6.5 Watt; PAR20 LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29406
| Watts: | 6.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 50W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR20 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 520L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3000K – S29406 |
| Available Options | 3000K – 40 deg. – S29406 |
Satco S29416 12.5 Watt; PAR30SN LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29416
| Watts: | 12.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR30SN |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1000L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – PAR30SN – S29416 |