- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
First Alert 9120BA Hardwired Ionization Smoke Alarm with Battery Backup, 120V AC, Interconnectable – Single
SKU:
BRK9120BA
CAD$ 21.483
| BRK Model: | 9120B |
|---|---|
| Replacement Model: | SMI100-AC |
| Type: | Smoke Alarm |
| Sensor Type: | Ionization |
| Sound Level: | 85dB at 10 feet |
| Power Source: | Hardwired |
| Operating Voltage: | 120V AC 60Hz w/ 9V battery backup |
| Hardwired Interconnectivity: | Yes |
| Battery Replaceable: | Yes |
| Battery Backup: | Yes |
| Backup Battery Size: | 9V |
| Ambient Operating Temperature (Max): | 100 °F, 38 °C |
| Operating Relative Humidity (Min): | 10% (RH) |
| Operating Relative Humidity (Max): | 95% (RH) |
| Ambient Operating Temperature (Min): | 40 °F, 4 °C |
| Warranty: | 10 Years Limited |
| Approvals and Standards: | Listed to UL217 Standard |
| Available Options | Smoke Alarm – 9120BA |
| Pack Size | Single, 1 Pack, 1 Pack |
First Alert SC9120BA Hardwired Smoke & Carbon Monoxide Alarm with Battery Backup, 120V AC, Interconnectable – Single
SKU:
BRKSC9120BA
CAD$ 60.726
| BRK Model: | SC9120BA |
|---|---|
| Type: | Combination Smoke & Carbon Monoxide Alarm |
| Sensor Type: | Ionization |
| Power Source: | Hardwired |
| Current Type: | AC, DC |
| Battery Size: | 9V |
| Battery Backup: | Yes |
| Hardwired Interconnectivity: | Yes |
| Sound Level: | 85dB at 10 feet |
| Warranty: | 10 Years Limited |
| Features: | Battery Backup |
| Approvals and Standards: | Listed to ETL Intertek Standard |
| Available Options | Smoke and Carbon Monoxide Alarm – SC9120BA |
Intermatic PX100 Safety Transformer – 100W Low-Voltage Lighting Power Supply
SKU:
INTPX100
CAD$ 153.009
Intermatic PX300 Safety Transformer – 300W, Pool & Spa Low-Voltage Lighting Power Supply
SKU:
INTPX300
CAD$ 174.002
Kleenguard 14481 V30 Nemesis Safety Glasses, Blue Mirror Lenses with Black Frame
SKU:
KLE14481
CAD$ 8.762
Kleenguard 19639 V30 Nemesis Safety Glasses, Light Blue Lenses with Blue Frame
SKU:
KLE19639
CAD$ 7.344
KleenGuard 19644 V30 Nemesis Safety Glasses, Bronze Lens with Camo Frame – ANSI Z87.1+
SKU:
KLE19644
CAD$ 11.185
Load more products
Loading...