New Age America 130 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-130
| Total QTY: | 130 PCS |
|---|---|
| Color: | Blue |
| Part Number: | NAAFT-130 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 16-14 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 27 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 130 PCS Blue #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 130 PCS Fork #10 | AWG 16-14 |
New Age America 150 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-150
| Total QTY: | 150 PCS |
|---|---|
| Color: | Red |
| Part Number: | NAAFT-150 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-16 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 19 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 150 PCS Red #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 150 PCS Fork #10 | AWG 22-16 |
New Age America 330 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-330
| Total QTY: | 330 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAFT-330 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 330 PCS Assorted #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 330 PCS Fork #10 | AWG 22-10 |
New Age America 90 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-90
| Total QTY: | 90 PCS |
|---|---|
| Color: | Yellow |
| Part Number: | NAAFT-90 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 12-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 90 PCS Yellow #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 90 PCS Fork #10 | AWG 12-10 |