3M 10810 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Red, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10810
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Red – 10810 |
3M 10828 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape White, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10828
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | White – 10828 |
3M 10836 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Blue, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10836
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Blue – 10836 |
3M 10851 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Green, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10851
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Green – 10851 |
3M 2060 Rough Surface Painter’s Tape 0.94″ x 60.1 yd
SKU:
3M2060
| Adhesive Type: | Rubber |
|---|---|
| Applications: | Paint, Woodworking, Painting & Depainting, Paint Masking |
| Backing (Carrier) Material: | Crepe Paper, Polyethylene Film, Paper |
| Brands: | Scotch |
| Clean Removal: | Yes |
| Dispenser: | No |
| Elongation at Break: | 11% |
| Features: | Rough Surface Adhesion, Clean Removal |
| Indoor/Outdoor: | Indoor/Outdoor, Indoor |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 50 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | 15 °C |
| Package Contents: | 1 Roll/Pack |
| Product Colour: | Green |
| Removal Time: | 5 days indoor, 1 day outdoor |
| Surface Type: | Wood, Brick, Concrete |
| Tensile Strength (Imperial): | 22 lb/in |
| UV Resistant: | Yes |
| Overall Length (Imperial): | 60 yd, 60.1 yd |
| Overall Length (Metric): | 55 m |
| Overall Thickness (Imperial): | 6.6 in |
| Overall Width (Imperial): | 0.94 in |
| Overall Width (Metric): | 24 mm |
3M 2090 ScotchBlue Original Painter’s Tape 1.41 in x 60 yd
SKU:
3M2090
| Adhesive Type: | Acrylic |
|---|---|
| Applications: | Paint, Paint Masking, Trim, Baseboards, Trim Masking, Glass, Painting & Depainting, Walls, Tile |
| Backing (Carrier) Material: | Paper, Crepe Paper, Polyethylene Film |
| Brands: | ScotchBlue |
| Clean Removal: | Yes |
| Elongation at Break: | 6%, 7% |
| Features: | Removable within 12 Days |
| Indoor/Outdoor: | Indoor/Outdoor, Indoor |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 50 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | 15 °C |
| Product Colour: | Blue |
| Removal Time: | 14 Days |
| Surface Type: | Trim, Tile, Metal, Glass, Painted Wall |
| Tensile Strength (Imperial): | 28 lb/in |
| UV Resistant: | Yes |
| Overall Length (Imperial): | 60 yd |
| Overall Length (Metric): | 54.8 m |
| Overall Thickness (Imperial): | 4.9 in |
| Overall Width (Imperial): | 1.41 in |
| Overall Width (Metric): | 36 mm |
3M 2420 No Residue Duct Tape
SKU:
3M2420
3M 2830-B Extreme Hold Duct Tape Black, 1.88 in x 30 yd
SKU:
3M2830-B
3M 6132 Super 33+ Vinyl Electrical Tape, Black, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M6132
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Product Colour: | Black |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
3M 732-CA Absolute Waterproof Tape 1.5″ x 180″
SKU:
3M732-CA
3M 897-18X55 Filament Tape, 897, clear, 0.70″ x 60.14 yd
SKU:
3M897-18X55
| Adhesive Type: | Synthetic Rubber |
|---|---|
| Backing (Carrier) Material: | Polypropylene Film |
| Brands: | Scotch |
| Core Size (Imperial): | 3 none |
| Core Size (metric): | 76 mm |
| Elongation at Break: | 4% |
| Industries: | General Industrial, Metalworking |
| Performance Level: | Performance |
| Product Colour: | Transparent |
| Smallest Saleable Unit: | Roll |
| Tensile Strength (Imperial): | 170.0 lb/in |
| Tensile Strength (metric): | 2977 N/100mm |
| Total Tape Thickness without Liner (Imperial): | 5 Milli-inch (mil) |
| Total Tape Thickness without Liner (metric): | 0.127 mm |
| Units per Case: | 48.0 Roll |
| Overall Length (Imperial): | 60.14 yd |
| Overall Length (Metric): | 55 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.7 in |
| Overall Width (Metric): | 18 mm |
3M TEMFLEX-3/4X60CP10 Temflex Vinyl Electrical Tape 165, Black – 3/4 in x 60 ft
SKU:
3MTEMFLEX-3/4X60CP10
| Adhesive Type: | Rubber |
|---|---|
| Applications: | Insulation |
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
| Brands: | Temflex |
| Dielectric Strength: | 40 kV/mm |
| Elongation at Break: | 200.0 % |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 90 °C |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit): | 194 null |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | 0 °C |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit): | 32 null |
| Product Colour: | Blue, Brown, Green, Grey, Orange, Purple, Yellow, Red, White, Black |
| Shelf Life: | 5 yr |
| Tape Grade: | General Use |
| Total Tape Thickness without Liner (Imperial): | 0.006 in |
| Total Tape Thickness without Liner (metric): | 0.15 mm |
| Voltage Rating: | 600 V |
Tesa 51026 PET Cloth Wire Harness Tape
SKU:
TES51026
| Elongation at break | 40 % |
|---|---|
| Type of adhesive | acrylic |
| Tensile strength | 275 N/cm |
| Total thickness | 260 µm |
| Backing material | PET cloth |
| Abrasion resistance (5mm mandrel) | Class D (acc. to LV312) |
| Temperature resistance (3000h) | 150 °C |
| Temperature resistance min. | -40 °C |
| Unwind force (roll width ≤ 9mm) | 11 N/roll (30 m/min) |
| Unwind force (roll width > 9mm) | 11 N/roll (30 m/min) |
| Noise damping (decibel) | Class A (acc. to LV312) dB |
| Abrasion resistance (10mm mandrel) | Class D (acc. to LV312) |
| Adhesion to steel | 5.5 N/cm |