GTIN: 039800023117
Categories: Batteries, Electrical
Energizer Industrial AAA Alkaline Batteries EN92 – 24 Pack
CAD$ 18.726
8 in stock (can be backordered)
Overview:
Energizer Industrial EN92 AAA batteries provide powerful and consistent energy for smaller devices that require reliable performance. Engineered for durability, they support a wide range of tools, meters, and handheld equipment.
Key Features:
-
1.5V alkaline chemistry for steady power output
-
Excellent for continuous or intermittent use
-
Long-lasting energy with minimal voltage drop
-
Designed for demanding industrial environments
-
Perfect for remotes, medical devices, and test instruments
| Available Options | AAA – 24 Pack – EN92 |
|---|
Brand
Energizer
RELATED PRODUCTS
Arlington 8417 MC Cable Connector Fitting – 3″
SKU:
ARL8417
CAD$ 92.548
Arlington 930 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1/2″
SKU:
ARL930
CAD$ 26.770
| Weight: | 0.580 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.110″ |
| Width: | 2.520″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Volume: | 4.80 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1/2″ – 930 |
Arlington 931 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3/4″
SKU:
ARL931
CAD$ 37.038
| Weight: | 0.745 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.640″ |
| Width: | 2.770″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3/4″ |
| Volume: | 7.80 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3/4″ – 931 |
Arlington 931NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 3/4″
SKU:
ARL931NM
CAD$ 12.472
Arlington LPCG50 Low-Profile Non-Metallic Connector
SKU:
ARLLPCG50
CAD$ 7.667
| Weight: | 0.038 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 0.978″ |
| Width: | 0.978″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG50BL, White – LPCG50W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.200″ – 0.485″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Available Size | 1/2″ – LPCG50 |
