New Age America 100 PCS Deutsch Equivalent Contacts – AWG 18-14
SKU:
NAAODT-100
| Total QTY: | 100 PCS (50 Male Pins & 50 Female Sockets) |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Part Number: | NAAODT-100 |
| Material: | Copper |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Included Components: | 50 Pairs Male/Female Pin/Socket, Information Sheet, Assortment Case |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Compatibility: | DT, HDP20, HD30, DTHD, HD10, DRC, and Jiffy Splice Series Connectors |
| Available Options | 100 PCS | Open Barrel Contacts |
New Age America 130 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-130
| Total QTY: | 130 PCS |
|---|---|
| Color: | Blue |
| Part Number: | NAAFT-130 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 16-14 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 27 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 130 PCS Blue #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 130 PCS Fork #10 | AWG 16-14 |
New Age America 150 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-150
| Total QTY: | 150 PCS |
|---|---|
| Color: | Red |
| Part Number: | NAAFT-150 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-16 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 19 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 150 PCS Red #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 150 PCS Fork #10 | AWG 22-16 |
New Age America 180 PCS T-Tap Wire Connectors – AWG 22-10
SKU:
NAATT-180
| Total QTY: | 180 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAATT-180 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Copper Thickness: | 0.35 mm – 0.8 mm |
| Included Components: | 180 PCS Assorted T-Tap/Spade Connectors, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | No |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, ASTM, ISO, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 1800 PCS Wire Ferrules – AWG 22-8
SKU:
NAAWF-1800
| Total QTY: | 1800 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-1800 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-8 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 1800 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 1800 PCS | AWG 22-8 |
New Age America 1900 PCS Wire Ferrules – AWG 22-10
SKU:
NAAWF-1900
| Total QTY: | 1900 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-1900 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 1900 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 1900 PCS | AWG 22-10 |
New Age America 198 PCS Deutsch DT Equivalent – Black – KableLock
SKU:
NAABDT-198
| Total QTY: | 198 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Part Number: | NAABDT-198 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 198 PCS | Pin 2-12 | Black |
New Age America 198 PCS Deutsch DT Equivalent – Gray – KableLock
SKU:
NAAGDT-198
| Total QTY: | 198 PCS |
|---|---|
| Color: | Gray |
| Part Number: | NAAGDT-198 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 198 PCS | Pin 2-12 | Gray |
New Age America 220 PCS Heat Shrink Butt Connectors – KableSeal
SKU:
NAAHS-220
| Total QTY: | 220 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAHS-220 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Butt Connector |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.41 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 220 PCS Heat Shrink Butt Connectors, Assortment Case, Info Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 220 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 250 PCS Heat Shrink Spade Connectors – KableSeal
SKU:
NAAQD-250
| Total QTY: | 250 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAQD-250 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Male & Female |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.4 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 250 PCS Heat Shrink Spade Connectors, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 250 PCS | AWG 22-10 | Male & Female |
New Age America 260 PCS Heat Shrink Ring Connectors – KableSeal
SKU:
NAART-260
| Total QTY: | 260 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAART-260 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Ring #10 – 3/8″ |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 260 PCS Heat Shrink Ring Terminals, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 260 PCS | AWG 22-10 | Ring #10 – 3/8 |
New Age America 260 PCS Heat Shrink Spade Connectors – KableSeal
SKU:
NAAQD-260
| Total QTY: | 260 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAQD-260 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Male & Female |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.4 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 260 PCS Heat Shrink Spade Connectors, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 260 PCS | AWG 22-10 | Male & Female |
New Age America 300 PCS Heat Shrink Ring Connectors – KableSeal
SKU:
NAART-300
| Total QTY: | 300 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAART-300 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Ring #10 – 3/8″ |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 300 PCS Heat Shrink Ring Terminals, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 300 PCS | AWG 22-10 | Ring #10 – 3/8 |
New Age America 330 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-330
| Total QTY: | 330 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAFT-330 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 330 PCS Assorted #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 330 PCS Fork #10 | AWG 22-10 |
New Age America 340 PCS Heat Shrink Butt Connectors – KableSeal
SKU:
NAAHS-340
| Total QTY: | 340 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAHS-340 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Butt Connector |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.41 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 340 PCS Heat Shrink Butt Connectors, Assortment Case, Info Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 340 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 360 PCS T-Tap Wire Connectors – AWG 22-10
SKU:
NAATT-360
| Total QTY: | 360 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAATT-360 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Copper Thickness: | 0.35 mm – 0.8 mm |
| Included Components: | 360 PCS Assorted T-Tap/Spade Connectors, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | No |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, ASTM, ISO, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |