New Age America 382 PCS Deutsch DT Equivalent – Black – KableLock
SKU:
NAAGDT-382
| Total QTY: | 382 PCS |
|---|---|
| Color: | Gray |
| Part Number: | NAAGDT-382 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 382 PCS | Pin 2-12 | Black |
New Age America 382 PCS Deutsch DT Equivalent – Gray – KableLock
SKU:
NAABDT-382
| Total QTY: | 382 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Part Number: | NAABDT-382 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 382 PCS | Pin 2-12 | Gray |
New Age America 390 PCS Wire Ferrules – AWG 16-2
SKU:
NAAWF-390
| Total QTY: | 390 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-390 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated & Uninsulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 16-2 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 390 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 390 PCS | AWG 16-2 |
New Age America 400 PCS Solder Seal Wire Connectors – KableSeal
SKU:
NAASS-400
| Total QTY: | 400 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAASS-400 |
| Material: | Solder & Polyolefin |
| Finish: | Solder |
| Type: | Solder Seal |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Solder Melt Point: | 111°C / 231°F |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 400 PCS Solder Seal Wire Connectors, Assortment Case, Informational Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 400 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 420 PCS Solder Seal Wire Connectors – KableSeal
SKU:
NAASS-420
| Total QTY: | 420 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAASS-420 |
| Material: | Solder & Polyolefin |
| Finish: | Solder |
| Type: | Solder Seal |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Solder Melt Point: | 111°C / 231°F |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 420 PCS Solder Seal Wire Connectors, Assortment Case, Informational Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 420 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 440 PCS Wire Ferrules – AWG 16-2/0
SKU:
NAAWF-440
| Total QTY: | 440 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-440 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated & Uninsulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 16-2/0 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 440 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 440 PCS | AWG 16-2/0 |
New Age America 450 PCS Solder Seal Wire Connectors – KableSeal
SKU:
NAASS-450
| Total QTY: | 450 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAASS-450 |
| Material: | Solder & Polyolefin |
| Finish: | Solder |
| Type: | Solder Seal |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Solder Melt Point: | 111°C / 231°F |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 450 PCS Solder Seal Wire Connectors, Assortment Case, Informational Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 450 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 60 PCS Deutsch Equivalent Contacts – AWG 20-14
SKU:
NAACDT-60
| Total QTY: | 60 PCS (30 Male Pins & 30 Female Sockets) |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Part Number: | NAACDT-60 |
| Material: | Copper |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 20-14 |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Male Cross P/N: | 0460-215-16141 |
| Type: | Green Stamped |
| Included Components: | 30 Pairs Male & Female Pin & Socket, Information Sheet, Assortment Case |
| Installation Method: | 4-Way Indent |
| Available Options | 60 PCS | Solid Contacts |
New Age America 660 PCS Heat Shrink Butt Connectors – KableSeal
SKU:
NAAHS-660
| Total QTY: | 660 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAHS-660 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Butt Connector |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.41 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 660 PCS Heat Shrink Butt Connectors, Assortment Case, Info Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 660 PCS | AWG 22-10 |
New Age America 70 PCS Wire Ferrules – AWG 4
SKU:
NAAWF-70
| Total QTY: | 70 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-70 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 4 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 70 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 70 PCS | AWG 4 |
New Age America 707 PCS Deutsch DT Equivalent – Gray – KableLock
SKU:
NAAGDT-707
| Total QTY: | 707 PCS |
|---|---|
| Color: | Gray |
| Part Number: | NAAGDT-707 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 707 PCS | Pin 2-12 | Gray |
New Age America 90 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-90
| Total QTY: | 90 PCS |
|---|---|
| Color: | Yellow |
| Part Number: | NAAFT-90 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 12-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 90 PCS Yellow #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 90 PCS Fork #10 | AWG 12-10 |
New Age America 970 PCS Wire Ferrules -AWG 22-8
SKU:
NAAWF-970
| Total QTY: | 970 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-970 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-8 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 970 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 970 PCS | AWG 22-8 |