GTIN: 00021200865244
Categories: Filament Tape, Tapes & Adhesives
3M 897-18X55 Filament Tape, 897, clear, 0.70″ x 60.14 yd
CAD$ 12.478
45 in stock (can be backordered)
The Scotch® Filament Tape 897 is a medium strength, general purpose, clear fibreglass-reinforced tape with a synthetic rubber resin adhesive ideal for medium-duty strapping, bundling, and reinforcing.
The Scotch® Filament Tape 897 provides good adhesion to most surfaces, including a variety of plastics, carpets, natural fibres, and metals.
Highlights
- Offers excellent resistance to nicks and abrasion
- Good shear strength to fibreboard surfaces
- Polypropylene backing, reinforced with glass yarn filaments, with a synthetic rubber resin adhesive
- Tensile strength 170 lbs/in (2977 N/cm) width
| Adhesive Type: | Synthetic Rubber |
|---|---|
| Backing (Carrier) Material: | Polypropylene Film |
| Brands: | Scotch |
| Core Size (Imperial): | 3 none |
| Core Size (metric): | 76 mm |
| Elongation at Break: | 4% |
| Industries: | General Industrial, Metalworking |
| Performance Level: | Performance |
| Product Colour: | Transparent |
| Smallest Saleable Unit: | Roll |
| Tensile Strength (Imperial): | 170.0 lb/in |
| Tensile Strength (metric): | 2977 N/100mm |
| Total Tape Thickness without Liner (Imperial): | 5 Milli-inch (mil) |
| Total Tape Thickness without Liner (metric): | 0.127 mm |
| Units per Case: | 48.0 Roll |
| Overall Length (Imperial): | 60.14 yd |
| Overall Length (Metric): | 55 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.7 in |
| Overall Width (Metric): | 18 mm |
Brand
3M
3Mâ„¢ is a global leader in personal protective equipment (PPE), industrial safety products, and workplace innovation solutions. With over a century of expertise and a portfolio of more than 60,000 products, 3M serves critical sectors across construction, manufacturing, healthcare, automotive, and electrical industries.
Renowned for quality and performance, 3M develops certified safety gear, industrial adhesives and tapes, respirators, ear protection, protective eyewear, and abrasives—designed to meet the highest safety standards and increase on-the-job efficiency.
As an official Canadian distributor, we are proud to offer genuine 3Mâ„¢ products backed by expert support, competitive pricing, and fast nationwide delivery.
RELATED PRODUCTS
3M 10828 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape White, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10828
CAD$ 12.034
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | White – 10828 |
3M 10836 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Blue, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10836
CAD$ 12.034
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Blue – 10836 |
Panasonic FV-0511VQ1 WhisperCeiling DC Ventilation Fan, Pick-A-Flow 50/80/110 CFM, Energy Star
SKU:
PANFV0511VQ1
CAD$ 173.453
| Model: | FV-0511VQ1 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume (CFM): | 110, 111, 80, 83, 50, 53 |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| California Title 24 Compliant: | Yes |
| Current (Amps): | 0.18, 0.26, 0.11, 0.18, 0.07, 0.13 |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 10.6, 6.9, 13.6, 7.7, 12.5, 7.4 |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Gross Weight (lbs): | 11 |
| MAX. Current (Amps): | 0.27 |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Noise (Sones): | <0.3, 0.9, <0.3, 0.6, <0.3, 0.4 |
| Power Consumption (Watts): | 10.6, 16.4, 5.9, 10.8, 4.0, 7.2 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling DC |
| Speed (RPM): | 1342 1480, 1016, 1268, 867, 1185, 768, 1097 |
| Static Pressure in inches w.g.: | 0.1, 0.25, 0.1, 0.25, 0.1, 0.25 |
| Thermal Fuse Protection: | Yes |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| UL tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Washington VIAQ Code: | Yes |
| Available Options | Fan-only – FV0511VQ1 |
