GTIN: 068161806343
Categories: Tapes & Adhesives, Threadlockers
Permatex 80634 Thread Sealant 14H, 118mL
CAD$ 14.950
Available on backorder
Product Description
Permatex’s Thread Sealant with PTFE is an economical general-purpose fitting sealant. Permatex’s Thread Sealant outperforms traditional tapes and pipe dopes, it seals and resists pressure in air, oil, diesel fuel and hydraulic systems. Thread Sealant remains pliable at higher and lower temperatures.
Features
- Economical general-purpose fitting sealant
- Outperforms tapes and pipe dopes
- Seals and resists pressure in air, oil, diesel fuel and hydraulic systems
- Remains pliable at higher and lower temperatures
- Temperature Range: -65°F to 300°F (-54°C to 149°C)
Suggested Applications
Air conditioning fittings, temperature sending fittings, hydraulic fittings
Warning Description
California Proposition 65: WARNING Cancer. ADVERTENCIA C@ncer. AVERTISSEMENT Cancer. www.P65Warnings.ca.gov
Brand
Permatex
RELATED PRODUCTS
3M 2090 ScotchBlue Original Painter’s Tape 1.41 in x 60 yd
SKU:
3M2090
CAD$ 9.830
| Adhesive Type: | Acrylic |
|---|---|
| Applications: | Paint, Paint Masking, Trim, Baseboards, Trim Masking, Glass, Painting & Depainting, Walls, Tile |
| Backing (Carrier) Material: | Paper, Crepe Paper, Polyethylene Film |
| Brands: | ScotchBlue |
| Clean Removal: | Yes |
| Elongation at Break: | 6%, 7% |
| Features: | Removable within 12 Days |
| Indoor/Outdoor: | Indoor/Outdoor, Indoor |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 50 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | 15 °C |
| Product Colour: | Blue |
| Removal Time: | 14 Days |
| Surface Type: | Trim, Tile, Metal, Glass, Painted Wall |
| Tensile Strength (Imperial): | 28 lb/in |
| UV Resistant: | Yes |
| Overall Length (Imperial): | 60 yd |
| Overall Length (Metric): | 54.8 m |
| Overall Thickness (Imperial): | 4.9 in |
| Overall Width (Imperial): | 1.41 in |
| Overall Width (Metric): | 36 mm |
3M 2420 No Residue Duct Tape
SKU:
3M2420
CAD$ 14.576
3M 897-18X55 Filament Tape, 897, clear, 0.70″ x 60.14 yd
SKU:
3M897-18X55
CAD$ 12.478
| Adhesive Type: | Synthetic Rubber |
|---|---|
| Backing (Carrier) Material: | Polypropylene Film |
| Brands: | Scotch |
| Core Size (Imperial): | 3 none |
| Core Size (metric): | 76 mm |
| Elongation at Break: | 4% |
| Industries: | General Industrial, Metalworking |
| Performance Level: | Performance |
| Product Colour: | Transparent |
| Smallest Saleable Unit: | Roll |
| Tensile Strength (Imperial): | 170.0 lb/in |
| Tensile Strength (metric): | 2977 N/100mm |
| Total Tape Thickness without Liner (Imperial): | 5 Milli-inch (mil) |
| Total Tape Thickness without Liner (metric): | 0.127 mm |
| Units per Case: | 48.0 Roll |
| Overall Length (Imperial): | 60.14 yd |
| Overall Length (Metric): | 55 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.7 in |
| Overall Width (Metric): | 18 mm |
Panasonic FV-0510VS1 WhisperValue DC Ventilation Fan, Pick-A-Flow 50/80/100 CFM, Ultra-Slim Exhaust Fan
SKU:
PANFV0510VS1
CAD$ 118.167
| Model: | FV-0510VS1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 53 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 100 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 6.89 x 14.25 x 16.73 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling. |
| Current (Amps): | 50 CFM= .09A, 80 CFM= .13A, 100 CFM=.20A |
| Ventilation Design Approach: | Ventilation Design Approach |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.8 CFM/W, 80 CFM=11.4 CFM/W, 100 CFM = 9.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount (UL). Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 50 @ 0.1″ SP = < 0.3, etc. |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.4W, 80 CFM= 7.2W, 100 CFM=11.1W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 8.82 |
| Available Options | Fan-only – FV0510VS1 |
Tesa 51026 PET Cloth Wire Harness Tape
SKU:
TES51026
CAD$ 10.938
| Elongation at break | 40 % |
|---|---|
| Type of adhesive | acrylic |
| Tensile strength | 275 N/cm |
| Total thickness | 260 µm |
| Backing material | PET cloth |
| Abrasion resistance (5mm mandrel) | Class D (acc. to LV312) |
| Temperature resistance (3000h) | 150 °C |
| Temperature resistance min. | -40 °C |
| Unwind force (roll width ≤ 9mm) | 11 N/roll (30 m/min) |
| Unwind force (roll width > 9mm) | 11 N/roll (30 m/min) |
| Noise damping (decibel) | Class A (acc. to LV312) dB |
| Abrasion resistance (10mm mandrel) | Class D (acc. to LV312) |
| Adhesion to steel | 5.5 N/cm |
