Arlington 511 Conduit Nipples – 5″
SKU:
ARL511
Arlington 512 Conduit Nipples – 6″
SKU:
ARL512
Arlington 8412 Connector for Larger MC Cable
SKU:
ARL8412
Arlington 8413 MC Cable Connector Fitting – 1-1/4″
SKU:
ARL8413
Arlington 8414 MC Cable Connector Fitting – 1-1/2″
SKU:
ARL8414
Arlington 8415 MC Cable Connector Fitting – 2″
SKU:
ARL8415
Arlington 8416 MC Cable Connector Fitting – 2-1/2″
SKU:
ARL8416
Arlington 8417 MC Cable Connector Fitting – 3″
SKU:
ARL8417
Arlington 930 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1/2″
SKU:
ARL930
| Weight: | 0.580 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.110″ |
| Width: | 2.520″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Volume: | 4.80 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1/2″ – 930 |
Arlington 930NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1/2″
SKU:
ARL930NM
Arlington 931 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3/4″
SKU:
ARL931
| Weight: | 0.745 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.640″ |
| Width: | 2.770″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3/4″ |
| Volume: | 7.80 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3/4″ – 931 |
Arlington 931NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 3/4″
SKU:
ARL931NM
Arlington 932 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1″
SKU:
ARL932
| Weight: | 1.140 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.530″ |
| Width: | 3.280″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1″ |
| Volume: | 11.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1″ – 932 |
Arlington 932NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1″
SKU:
ARL932NM
Arlington 933 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/4″
SKU:
ARL933
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/4″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/4″ – 933 |