Arlington 933NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1-1/4″
SKU:
ARL933NM
Arlington 934 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/2″
SKU:
ARL934
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/2″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/2″ – 934 |
Arlington 934NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1-1/2″
SKU:
ARL934NM
Arlington 935 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 2″
SKU:
ARL935
| Weight: | 3.450 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 10.730″ |
| Width: | 4.670″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 2″ |
| Volume: | 69.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 2″ – 935 |
Arlington 935NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 2″
SKU:
ARL935NM
Arlington 936 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 2-1/2″
SKU:
ARL936
| Weight: | 7.750 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 13.900″ |
| Width: | 5.970″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 2-1/2″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 2-1/2″ – 936 |
Arlington 936NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 2-1/2″
SKU:
ARL936NM
Arlington 937 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3″
SKU:
ARL937
| Weight: | 8.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 14.340″ |
| Width: | 6.400″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3″ – 937 |
Arlington 937NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 3″
SKU:
ARL937NM
Arlington 938 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3-1/2″
SKU:
ARL938
| Weight: | 0.123 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3-1/2″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3-1/2″ – 938 |
Arlington 938NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 3-1/2″
SKU:
ARL938NM
Arlington 939 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 4″
SKU:
ARL939
| Weight: | 11.850 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 4″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 4″ – 939 |
Arlington 939NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 4″
SKU:
ARL939NM
Arlington EMT100 Press-On Non-Metallic Insulating Bushings – 1″
SKU:
ARLEMT100
Arlington EMT125 Press-On Non-Metallic Insulating Bushings – 1-1/4″
SKU:
ARLEMT125
Arlington EMT150 Press-On Non-Metallic Insulating Bushings – 1-1/2″
SKU:
ARLEMT150