- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Arlington 934NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1-1/2″
SKU:
ARL934NM
CAD$ 21.918
Arlington 935 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 2″
SKU:
ARL935
CAD$ 154.500
| Weight: | 3.450 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 10.730″ |
| Width: | 4.670″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 2″ |
| Volume: | 69.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 2″ – 935 |
Arlington 935NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 2″
SKU:
ARL935NM
CAD$ 40.451
Arlington 936 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 2-1/2″
SKU:
ARL936
CAD$ 326.647
| Weight: | 7.750 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 13.900″ |
| Width: | 5.970″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 2-1/2″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 2-1/2″ – 936 |
Arlington 936NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 2-1/2″
SKU:
ARL936NM
CAD$ 133.885
Arlington 937 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3″
SKU:
ARL937
CAD$ 404.135
| Weight: | 8.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 14.340″ |
| Width: | 6.400″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3″ – 937 |
Arlington 937NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 3″
SKU:
ARL937NM
CAD$ 138.096
Arlington 938 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3-1/2″
SKU:
ARL938
CAD$ 688.571
| Weight: | 0.123 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3-1/2″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3-1/2″ – 938 |
Arlington 938NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 3-1/2″
SKU:
ARL938NM
CAD$ 154.253
Arlington 939 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 4″
SKU:
ARL939
CAD$ 742.952
| Weight: | 11.850 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 4″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 4″ – 939 |
Arlington 939NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 4″
SKU:
ARL939NM
CAD$ 157.559
Arlington BE1R Ceiling Box Extender
SKU:
ARLBE1R
CAD$ 7.530
Arlington BE1X 1-Gang Box Extender with Larger Flange, Non-Metallic Electrical Box Extension Ring
SKU:
ARLBE1X
CAD$ 6.803
Arlington BE2X Box Extender with Larger Flange – 2 Gang
SKU:
ARLBE2X
CAD$ 8.024
Load more products
Loading...