- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Arlington BE3 3-Gang Box Extender, Non-Metallic Electrical Box Extension Ring
SKU:
ARLBE3
CAD$ 10.432
Arlington BE3X Box Extender with Larger Flange – 3 Gang
SKU:
ARLBE3X
CAD$ 13.481
Arlington BE4X Box Extender with Larger Flange – 4 Gang
SKU:
ARLBE4X
CAD$ 17.130
Arlington BES1 Non-Metallic Shallow Box Extender – 1 Gang
SKU:
ARLBES1
CAD$ 9.926
Arlington BES2 Non-Metallic Shallow Box Extender, Electrical Box Extension Ring – 2-Gang
SKU:
ARLBES2
CAD$ 10.693
Arlington BES2C Non-Metallic Shallow Box Extender, 2-Gang Electrical Box Spacer, Adds 5/8″ Depth
SKU:
ARLBES2C
CAD$ 5.951
Arlington CE1RP Larger Cable Entry Bracket with Slotted Cover
SKU:
ARLCE1RP
CAD$ 11.322
Arlington CED1 Reversible Low-Voltage Cable Entrance Plate – 1 Gang
SKU:
ARLCED1
CAD$ 6.271
Arlington CED13 Low-Voltage Wall Plate – 1 Gang
SKU:
ARLCED13
CAD$ 6.422
Arlington CED130 Cable Entry Device with Slotted Cover – 1 Gang
SKU:
ARLCED130
CAD$ 8.036
| Weight: | 0.040 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.111″ |
| Width: | 1.450″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Style: | Cable Entry Device with Slotted Cover that Accommodates a Decorator-Style Cover |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Usage: | Organize and Protect Low Voltage Cable when Passing Through the Wall |
| Comes With: | (1)Cable Entrance Plate (2)#6-32 x 3/4″ Long Screws |
| Available Options | Entry Device w/ slotted cover – CED130 |
Arlington CED130WP Cable Entry Device with Slotted Cover – 1 Gang
SKU:
ARLCED130WP
CAD$ 8.723
| Weight: | 0.096 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.490″ |
| Width: | 2.734″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Cover Type: | Slotted Cover |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)Cable Entry Device (2)#6-32 x 3/4″ Long Screws |
| Available Options | Entry Device (slotted cover) w/ wall plate – CED135WP |
Arlington CED135 Cable Entry Device with Brush-style Opening – 1 Gang
SKU:
ARLCED135
CAD$ 8.907
| Weight: | 0.050 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.111″ |
| Width: | 1.450″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Style: | Cable Entry Device with Brush-style that Accommodates a Decorator-Style Cover |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Usage: | Organize and Protect Low Voltage Cable when Passing Through the Wall |
| Comes With: | (1)Cable Entry Device (2)#6-32 x 3/4″ Long Screws |
| Available Options | Entry Device w/ brush-style cover – CED135 |
Arlington CED135WP Cable Entry Device with Brush-style Opening – 1 Gang
SKU:
ARLCED135WP
CAD$ 9.650
| Weight: | 0.100 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.490″ |
| Width: | 2.734″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Cover Type: | Brush Cover |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)Cable Entry Device (2)#6-32 x 3/4″ Long Screws |
| Available Options | Entry Device (brush cover) w/ wall plate – CED135WP |
Load more products
Loading...