WAGO 13pc Gelbox for 221 and 2773 Series Connectors Assortment
SKU:
NAA207-13
WAGO 207-1331 Gelbox for 221 and 2773 12AWG Series
SKU:
WAG207-1331
WAGO 207-1332 Gelbox for 221 and 2773 12AWG Series
SKU:
WAG207-1332
| Product Range: | 207 Series |
|---|---|
| Actuation type: | Locking system |
| Design: | Size 2 |
| Mounting type: | Flying leads |
| Protection type: | IPX8 |
| Suitable: | for 4 mm² splicing connectors |
| Permitted Combinations of Connectors and Gelbox: | 2 x 221-412 1 x 221-415 3 x 2773-402 2 x 2773-403 1 x 2773-405 1 x 2773-406 1 x 2773-408 |
| Available Size | Size 2 – 207-1332 |
WAGO 207-1333 Gelbox for 221 and 2773 12AWG Series
SKU:
WAG207-1333
WAGO 207-1372 Gelbox for 221 Inline Series
SKU:
WAG207-1372
WAGO 207-1373 Gelbox for 221 Inline Series
SKU:
WAG207-1373
WAGO 207-1431 Gelbox for 221 10AWG Series
SKU:
WAG207-1431
WAGO 207-1432 Gelbox for 221 10AWG Series
SKU:
WAG207-1432
WAGO 207-1433 Gelbox for 221 10AWG Series
SKU:
WAG207-1433
WAGO 210 Series 6pc Operating Tool Assortment
SKU:
NAA210-6
WAGO 221 Ex Series 24pc 10AWG Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221EX-24
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221EX-24 |
| 221-682: | 10 pcs |
| 221-683: | 8 pcs |
| 221-685: | 6 pcs |
| Type: | Ex Locations |
| Total Pieces: | 24 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 30A |
| Gauge: | 20-10 AWG |
| Strip Length: | 13mm/0.51 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 24pc – 221EX-24 |
WAGO 221 Ex Series 25pc 12AWG Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221EX-25
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221EX-25 |
| 221-482: | 10 pcs |
| 221-483: | 10 pcs |
| 221-485: | 5 pcs |
| Type: | Ex Locations |
| Total Pieces: | 25 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 25pc – 221EX-25 |
WAGO 221 Ex Series 48pc 10AWG Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221EX-48
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221EX-48 |
| 221-682: | 20 pcs |
| 221-683: | 16 pcs |
| 221-685: | 12 pcs |
| Type: | Ex Locations |
| Total Pieces: | 48 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 30A |
| Gauge: | 20-10 AWG |
| Strip Length: | 13mm/0.51 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 48pc – 221EX-48 |