Arlington FLB3520MBTK Round Metal Cover with Threaded Plugs, Gaskets, Receptacle – Brass
SKU:
ARLFLB3520MBTK
| Weight: | 0.750 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.995″ |
| Width: | 3.995″ |
| Color: | Brass |
| Additional Color Options: | Available in Nickel – Part#: FLB3520NLTK |
| Material(s): | Brass |
| Style: | 4″ round metal cover with threaded plugs |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Usage: | For existing floor |
| Comes With: | (2)Threaded Plugs (1)Gasket support plate (1)Gasket (1)Cover (1)15A Tamper-Resistant Duplex Receptacle (3)#8 x 1/2″ Long Screws (1)#6 x 1/2″ Long Screw |
| Available Material | Brass – FLB3520MBTK |
Arlington FLB3520NL Round Cut-In Box with Nickel Cover with Threaded Plugs
SKU:
ARLFLB3520NL
| Weight: | 0.870 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.995″ |
| Width: | 3.995″ |
| Color: | Nickel |
| Additional Color Options: | Available in Brass – Part#: FLB3520MB |
| Material(s): | Nickel |
| Style: | Non-metallic round cut-in box with nickel cover with threaded plugs |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Usage: | For existing floor |
| Comes With: | (2)Threaded Plugs (1)NM95 Cable Connector (1)NM94 Cable Connector (1)Gasket support plate (1)Gasket (1)Cover (1)Box (1)15A Tamper-Resistant Duplex Receptacle (3)#8 x 1/2″ Long Screws (1)#6 x 1/2″ Long Screw (3)#6 x 1-1/4″ Long Screws |
| Available Material | Nickel Cover – FLB3520NL |
Arlington FLB3520NLTK Round Metal Cover with Threaded Plugs, Gaskets, Receptacle – Nickel
SKU:
ARLFLB3520NLTK
| Weight: | 0.750 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.995″ |
| Width: | 3.995″ |
| Color: | Nickel |
| Additional Color Options: | Available in Brass – Part#: FLB3520MBTK |
| Material(s): | Nickel-Plated |
| Style: | 4″ round metal cover with threaded plugs |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Usage: | For existing floor |
| Comes With: | (2)Threaded Plugs (1)Gasket support plate (1)Gasket (1)Cover (1)15A Tamper-Resistant Duplex Receptacle (3)#8 x 1/2″ Long Screws (1)#6 x 1/2″ Long Screw |
| Available Material | Nickel – FLB3520NLTK |
Arlington FLB3550MB Carpet Ring for Round Cut-In Floor Box Kit – Brass
SKU:
ARLFLB3550MB
Arlington FLB3550NL Carpet Ring for Round Cut-In Floor Box Kit – Nickel
SKU:
ARLFLB3550NL
Arlington FLB3570MB Oversized Carpet Ring for Round Cut-In Floor Box Kit – Brass
SKU:
ARLFLB3570MB
Arlington FLB3570NL Oversized Carpet Ring for Round Cut-In Floor Box Kit -Nickel
SKU:
ARLFLB3570NL
Arlington FLB5331MB Floor Box Kit with Steel Box and Metal Cover – Brass
SKU:
ARLFLB5331MB
Arlington FLB5331NL 1-Gang Floor Box Kit with Steel Box and Metal Cover
SKU:
ARLFLB5331NL
Arlington FLB5552MB Combo Floor Box Kit with Installed Low Voltage Divider – Brass
SKU:
ARLFLB5552MB
Arlington FLB5552NL Combo Floor Box Kit with Installed Low Voltage Divider – Nickel
SKU:
ARLFLB5552NL