Arlington EB1212 Heavy-Duty Non-Metallic Enclosure Box 12x12x4
SKU:
ARLEB1212
Arlington EMT100 Press-On Non-Metallic Insulating Bushings – 1″
SKU:
ARLEMT100
Arlington EMT125 Press-On Non-Metallic Insulating Bushings – 1-1/4″
SKU:
ARLEMT125
Arlington EMT150 Press-On Non-Metallic Insulating Bushings – 1-1/2″
SKU:
ARLEMT150
Arlington EMT200 Press-On Non-Metallic Insulating Bushings – 2″
SKU:
ARLEMT200
Arlington EMT50 Press-On Insulating Bushings
SKU:
ARLEMT50
Arlington EMT75 Press-On Insulating Bushings
SKU:
ARLEMT75
Arlington FB900 Fan & Fixture Mounting Boxes for New Construction
SKU:
ARLFB900
| Weight: | 0.898 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 7.881″ |
| Width: | 7.881″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Cubic Inches: | 14.5 |
| Description/ Style: | Fits cathedral Ceilings 80° or greater / 14.5 Cu. In. |
| Trade Size: | 14.5 cubic inch |
| Comes With: | (1)NM94 Cable Connector (1)Mounting block with built-in electrical box (2)#12 x 3″ Long Screws (2)#10 x 1″ Long Screws |
Arlington FBS1423 Steel One Box 2-3/8 box depth
SKU:
ARLFBS1423
| Weight: | 0.835 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.250″ |
| Width: | 3.572″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 23.0 |
| Style: | 2-3/8″ Box Depth/ Mounts on Side of Joist |
| Trade Size: | 23.0 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Box (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws (3)#10-16 x 2″ Long Screws |
| Available Options | 2-3/8″ Box Depth – FBS1423 |
Arlington FBS415 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box
SKU:
ARLFBS415
| Weight: | 0.640 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 14.6 |
| Style: | 1-1/2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 14.6 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 1-1/2″ Box Depth – FBS415 |
Arlington FBS420 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box
SKU:
ARLFBS420
| Weight: | 0.725 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 20.0 |
| Style: | 2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 20.0 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 2″ Box Depth – FBS420 |
Arlington FLB3500 Non-Metallic Round Cut-In Box
SKU:
ARLFLB3500
Arlington FLB3520MB Round Cut-In Box with Brass Cover with Threaded Plugs
SKU:
ARLFLB3520MB
| Weight: | 0.870 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.995″ |
| Width: | 3.995″ |
| Color: | Brass |
| Additional Color Options: | Available in Nickel – Part#: FLB3520NL |
| Material(s): | Brass |
| Style: | Non-metallic round cut-in box with brass cover with threaded plugs |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Usage: | For existing floor |
| Comes With: | (2)Threaded Plugs (1)NM95 Cable Connector (1)NM94 Cable Connector (1)Gasket support plate (1)Gasket (1)Cover (1)Box (1)15A Tamper-Resistant Duplex Receptacle (3)#8 x 1/2″ Long Screws (1)#6 x 1/2″ Long Screw (3)#6 x 1-1/4″ Long Screws |
| Available Material | Brass Cover – FLB3520MB |