Arlington CED135 Cable Entry Device with Brush-style Opening – 1 Gang
SKU:
ARLCED135
| Weight: | 0.050 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.111″ |
| Width: | 1.450″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Style: | Cable Entry Device with Brush-style that Accommodates a Decorator-Style Cover |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Usage: | Organize and Protect Low Voltage Cable when Passing Through the Wall |
| Comes With: | (1)Cable Entry Device (2)#6-32 x 3/4″ Long Screws |
| Available Options | Entry Device w/ brush-style cover – CED135 |
Arlington CED135WP Cable Entry Device with Brush-style Opening – 1 Gang
SKU:
ARLCED135WP
| Weight: | 0.100 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.490″ |
| Width: | 2.734″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Cover Type: | Brush Cover |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)Cable Entry Device (2)#6-32 x 3/4″ Long Screws |
| Available Options | Entry Device (brush cover) w/ wall plate – CED135WP |
Arlington CEDH1 Horizontal Reversible Low-Voltage Cable Entrance Plate – 1 Gang
SKU:
ARLCEDH1
Arlington CEH1 Horizontal Reversible Low-Voltage Cable Entrance Plate
SKU:
ARLCEH1
Arlington CER1 Reversible Low-Voltage Cable Entrance Plate – 1 Gang
SKU:
ARLCER1
Arlington CER2 Reversible Low-Voltage Cable Entrance Plate – 2 Gang
SKU:
ARLCER2
Arlington CESP1 Non-Metallic Split Wall Plates – 1 Gang
SKU:
ARLCESP1
Arlington CESP2 Non-Metallic Split Wall Plates – 2 Gang
SKU:
ARLCESP2
Arlington CPS15 Concrete Pipe Sleeves Hole Size 1-1/2″
SKU:
ARLCPS15
Arlington CS14SC The Spacer Non-Metallic Cable Spacer – Screw-on
SKU:
ARLCS14SC
Arlington DBHR1WGC Low Profile InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDBHR1WGC
| Weight: | 1.210 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 7.186″ |
| Width: | 4.934″ |
| Color: | White |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| Paintable: | Yes |
| NEC Compliance: | Meets 2021 NEC Section 406.9 (B) for the protection of exterior outlets which require the use of an extra-duty weatherproof while-in-use cover for all outdoor 15 or 20 AMP receptacles. |
| Style: | Horizontal |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Weatherproof-in-use extra-duty cover (1)Single-Gang Wall Plate with screw(s) (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)Roll of caulk (1)NM94 Cable Connector (2)Bug Plugs (1)Box (4)#8-32 x 3/4″ Long Screws (4)#8 x 1-1/2″ Long Screws |
| Available Options | Retrofit – Horizontal – DBHR1WGC |
Arlington DBHS1CGC 1-Gang Low Profile InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDBHS1CGC
| Weight: | 1.352 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 7.012″ |
| Width: | 9.058″ |
| Color: | White |
| Cover Color: | Clear |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| Paintable: | Yes |
| NEC Compliance: | Meets 2021 NEC Section 406.9 (B) for the protection of exterior outlets which require the use of an extra-duty weatherproof while-in-use cover for all outdoor 15 or 20 AMP receptacles. |
| Siding Type: | All Types |
| Style: | Horizontal |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Available Options | New Construction – Horizontal – DBHS1CGC |