- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
New Age America 36 PCS 1/2″ PEX Fittings Lead-Free – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-36
CAD$ 39.992
| Total QTY: | 36 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-36 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 12pc – Coupling 12pc – Elbow 12pc – Tee |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 36 PCS | 1/2″ Assortment |
New Age America 360 PCS T-Tap Wire Connectors – AWG 22-10
SKU:
NAATT-360
CAD$ 33.008
| Total QTY: | 360 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAATT-360 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Copper Thickness: | 0.35 mm – 0.8 mm |
| Included Components: | 360 PCS Assorted T-Tap/Spade Connectors, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | No |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, ASTM, ISO, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 382 PCS Deutsch DT Equivalent – Black – KableLock
SKU:
NAAGDT-382
CAD$ 98.055
| Total QTY: | 382 PCS |
|---|---|
| Color: | Gray |
| Part Number: | NAAGDT-382 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 382 PCS | Pin 2-12 | Black |
New Age America 382 PCS Deutsch DT Equivalent – Gray – KableLock
SKU:
NAABDT-382
CAD$ 98.055
| Total QTY: | 382 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Part Number: | NAABDT-382 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 382 PCS | Pin 2-12 | Gray |
New Age America 390 PCS Wire Ferrules – AWG 16-2
SKU:
NAAWF-390
CAD$ 19.734
| Total QTY: | 390 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-390 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated & Uninsulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 16-2 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 390 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 390 PCS | AWG 16-2 |
New Age America 400 PCS Solder Seal Wire Connectors – KableSeal
SKU:
NAASS-400
CAD$ 30.034
| Total QTY: | 400 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAASS-400 |
| Material: | Solder & Polyolefin |
| Finish: | Solder |
| Type: | Solder Seal |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Solder Melt Point: | 111°C / 231°F |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 400 PCS Solder Seal Wire Connectors, Assortment Case, Informational Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 400 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 420 PCS Solder Seal Wire Connectors – KableSeal
SKU:
NAASS-420
CAD$ 30.025
| Total QTY: | 420 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAASS-420 |
| Material: | Solder & Polyolefin |
| Finish: | Solder |
| Type: | Solder Seal |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Solder Melt Point: | 111°C / 231°F |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 420 PCS Solder Seal Wire Connectors, Assortment Case, Informational Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 420 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 440 PCS Wire Ferrules – AWG 16-2/0
SKU:
NAAWF-440
CAD$ 23.413
| Total QTY: | 440 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-440 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated & Uninsulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 16-2/0 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 440 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 440 PCS | AWG 16-2/0 |
New Age America 450 PCS Solder Seal Wire Connectors – KableSeal
SKU:
NAASS-450
CAD$ 29.611
| Total QTY: | 450 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAASS-450 |
| Material: | Solder & Polyolefin |
| Finish: | Solder |
| Type: | Solder Seal |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Solder Melt Point: | 111°C / 231°F |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 450 PCS Solder Seal Wire Connectors, Assortment Case, Informational Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 450 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 5 PCS Stop Valves – Straight – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-SV-S5
CAD$ 35.709
| Total QTY: | 5 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-SV-S5 |
| Material: | Lead-Free Brass with EPDM Rubber & 304 Stainless Steel |
| Size: | 1/2″ Push-To-Connect x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Push-Fit – Straight |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 4pc Straight Stop Valve 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 5 PCS | Straight | Push-Fit |
New Age America 50 PCS NPT Cable Glands – Black – KableLock
SKU:
NAABCG-NPT-50
CAD$ 35.709
| Color: | Black |
|---|---|
| Total QTY: | 50 PCS |
| Series: | NPT |
| Part Number: | NAABCG-NPT-50 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | NPT 1/4″ NPT 3/8″ NPT 1/2″ NPT 3/4″ NPT 1″ NPT 1-1/4″ |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technologyâ„¢ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 50 PCS | 1/4″ to 1-1/4″ | Black |
New Age America 50 PCS NPT Cable Glands – Gray – KableLock
SKU:
NAAGCG-NPT-50
CAD$ 35.709
| Color: | Gray |
|---|---|
| Total QTY: | 50 PCS |
| Series: | NPT |
| Part Number: | NAAGCG-NPT-50 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | NPT 1/4″ NPT 3/8″ NPT 1/2″ NPT 3/4″ NPT 1″ NPT 1-1/4″ |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technologyâ„¢ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 50 PCS | 1/4″ to 1-1/4″ | Gray |
New Age America 50 PCS NPT Cable Glands – White – KableLock
SKU:
NAAWCG-NPT-50
CAD$ 35.709
| Color: | White |
|---|---|
| Total QTY: | 50 PCS |
| Series: | NPT |
| Part Number: | NAAWCG-NPT-50 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | NPT 1/4″ NPT 3/8″ NPT 1/2″ NPT 3/4″ NPT 1″ NPT 1-1/4″ |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technologyâ„¢ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 50 PCS | 1/4″ to 1-1/4″ | White |
New Age America 50 PCS PG Cable Glands -Black – KableLock
SKU:
NAABCG-PG-50
CAD$ 34.307
| Color: | Black |
|---|---|
| Total QTY: | 50 PCS |
| Series: | PG |
| Part Number: | NAABCG-PG-50 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | PG7 PG9 PG11 PG13.5 PG16 PG19 |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technologyâ„¢ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 50 PCS | PG7 – PG19 | Black |
New Age America 52 PCS Rubber Grommet Plugs – Closed
SKU:
NAARG-52
CAD$ 20.994
| Total QTY: | 52 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Type: | Drill Hole/Closed Grommet |
| Part Number: | NAARG-52 |
| Material: | EPDM Rubber |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | 5/8″ 13/16″ 7/8″ 1″ 1-3/16″ 1-/2″ |
| Water, Heat, UV Resistant: | Yes |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 5/8″ – 1-1/2″ | 52 PCS | Drill Hole |
New Age America 6 PCS PEX Ball Valves – 1/2″ – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-BV6
CAD$ 34.711
| Total QTY: | 6 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-BV6 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 400 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 3pc Hot (Red) 3pc Cold (Blue) |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 6 PCS | 1/2″ | PEX |
Load more products
Loading...