- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
New Age America 150 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-150
CAD$ 23.806
| Total QTY: | 150 PCS |
|---|---|
| Color: | Red |
| Part Number: | NAAFT-150 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-16 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 19 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 150 PCS Red #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 150 PCS Fork #10 | AWG 22-16 |
New Age America 18 PCS 1/2″ PEX Fittings Lead-Free – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-18
CAD$ 22.849
| Total QTY: | 18 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-18 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 6pc – Coupling 6pc – Elbow 6pc – Tee |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 18 PCS | 1/2″ Assortment |
New Age America 180 PCS T-Tap Wire Connectors – AWG 22-10
SKU:
NAATT-180
CAD$ 20.369
| Total QTY: | 180 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAATT-180 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Copper Thickness: | 0.35 mm – 0.8 mm |
| Included Components: | 180 PCS Assorted T-Tap/Spade Connectors, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | No |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, ASTM, ISO, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 1800 PCS Wire Ferrules – AWG 22-8
SKU:
NAAWF-1800
CAD$ 25.751
| Total QTY: | 1800 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-1800 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-8 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 1800 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 1800 PCS | AWG 22-8 |
New Age America 19 PCS 1/2″ Push-Fit Fittings – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-19
CAD$ 81.244
| Total QTY: | 19 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-19 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 6pc Coupling 6pc Elbow 6pc Tee 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 19 PCS | 1/2″ Assortment |
New Age America 190 PCS Rubber Grommet Plugs – Eyelet
SKU:
NAARG-190
CAD$ 25.187
| Total QTY: | 190 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Type: | Eyelet/Open Grommet |
| Part Number: | NAARG-190 |
| Material: | EPDM Rubber |
| # of Sizes: | 9 Sizes |
| Sizes: | 1/4″ 5/16″ 3/8″ 7/16″ 1/2″ 5/8″ 3/4″ 7/8″ 1″ |
| Water, Heat, UV Resistant: | Yes |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 1/4″ – 1″ | 190 PCS | Eyelet Ring |
New Age America 1900 PCS Wire Ferrules – AWG 22-10
SKU:
NAAWF-1900
CAD$ 23.534
| Total QTY: | 1900 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-1900 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 1900 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 1900 PCS | AWG 22-10 |
New Age America 198 PCS Deutsch DT Equivalent – Black – KableLock
SKU:
NAABDT-198
CAD$ 60.229
| Total QTY: | 198 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Part Number: | NAABDT-198 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 198 PCS | Pin 2-12 | Black |
New Age America 198 PCS Deutsch DT Equivalent – Gray – KableLock
SKU:
NAAGDT-198
CAD$ 60.229
| Total QTY: | 198 PCS |
|---|---|
| Color: | Gray |
| Part Number: | NAAGDT-198 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 198 PCS | Pin 2-12 | Gray |
New Age America 2 PCS Hammer Arrestor – Angled – AquaFlow 360
SKU:
NAAHA-A2
CAD$ 38.843
| Total QTY: | 2 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAHA-A2 |
| Material: | Lead-Free Brass & 304 Stainless Steel |
| Size: | 3/4″ GHT Male & 3/4″ GHT Female |
| Type: | Angled |
| Rated Temperature: | 33°F (0°C) to 180°F (82°C) |
| Pressure Rating: | 250 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Suitable Applications: | Residential, Commercial & Industrial |
| Technology: | AquaFlow 360â„¢ Technology |
| Installation Method: | GHT – Screw-In |
| Global Approvals: | NSF, UPC, CUPC, Lead-Free, NSF/ANSI 61, ISO |
| Available Options | 2 PCS | Angled | 3/4″ |
New Age America 2 PCS Hammer Arrestor – Straight – AquaFlow 360
SKU:
NAAHA-S2
CAD$ 38.843
| Total QTY: | 2 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAHA-S2 |
| Material: | Lead-Free Brass & 304 Stainless Steel |
| Size: | 3/4″ GHT Male & 3/4″ GHT Female |
| Type: | Straight |
| Rated Temperature: | 33°F (0°C) to 180°F (82°C) |
| Pressure Rating: | 250 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Suitable Applications: | Residential, Commercial & Industrial |
| Technology: | AquaFlow 360â„¢ Technology |
| Installation Method: | GHT – Screw-In |
| Global Approvals: | NSF, UPC, CUPC, Lead-Free, NSF/ANSI 61, ISO |
| Available Options | 2 PCS | Straight | 3/4″ |
New Age America 216 PCS Cable Clamps – 12 Sizes – 3/16″ to 2″
SKU:
NAACC-216
CAD$ 53.215
| Total QTY: | 216 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Part Number: | NAACC-216 |
| Material: | 304 Stainless Steel & Rubber Coated |
| # of Sizes: | 12 Sizes |
| Size: | 3/16″ (5mm) 1/4″ (6mm) 5/16″ (8mm) 3/8″ (10mm) 1/2″ (13mm) 5/8″ (16mm) 3/4″ (19mm) 1″ (25mm) 1-1/4″ (32mm) 1-1/2″ (38mm) 1-3/4″ (45mm) 2″ (51mm) |
| Sizes Engraved: | Yes |
| Application Methods: | Solo – Duo – Trio – Quad Configurations |
| Accessories Included: | M5 Screw M5 Washer M5 Nut M5 Allen Key |
| Global Approvals: | CE, SGS, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 216 PCS | 3/16″ to 2″ |
New Age America 220 PCS Heat Shrink Butt Connectors – KableSeal
SKU:
NAAHS-220
CAD$ 29.279
| Total QTY: | 220 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAHS-220 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Butt Connector |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.41 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 220 PCS Heat Shrink Butt Connectors, Assortment Case, Info Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 220 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 25 PCS 1/2″ PEX Fittings – Coupling – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-C25
CAD$ 28.563
| Total QTY: | 25 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-C25 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 25pc – Coupling |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 25 PCS | 1/2″ Coupling |
New Age America 25 PCS 1/2″ PEX Fittings – Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-E25
CAD$ 28.563
| Total QTY: | 25 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-E25 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 25pc – Elbow |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 25 PCS | 1/2″ Elbow |
New Age America 25 PCS 1/2″ PEX Fittings – Tee – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-T25
CAD$ 44.285
| Total QTY: | 25 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-T25 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 25pc – Tee |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 25 PCS | 1/2″ Tee |
Load more products
Loading...