New Age America 10 PCS Stop Valves – Angled – AquaFlow 360
SKU:
NAAN-SV-A10
| Total QTY: | 10 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAN-SV-A10 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ Nominal Compression (5/8″ OD) x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Compression – Angled |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 10pc Angled Stop Valve |
| Installation Method: | Compression |
| Turn Range: | 1/4″ Turn |
| Compatible Pipes: | Copper, Braided, PEX |
| Available Options | 10 PCS | Angled | Compression |
New Age America 10 PCS Stop Valves – Straight – AquaFlow 360
SKU:
NAAN-SV-S10
| Total QTY: | 10 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAN-SV-S10 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ Nominal Compression (5/8″ OD) x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Compression – Straight |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 10pc Straight Stop Valve |
| Installation Method: | Compression |
| Turn Range: | 1/4″ Turn |
| Compatible Pipes: | Copper, Braided, PEX |
| Available Options | 10 PCS | Straight | Compression |
New Age America 5 PCS Stop Valves – Straight – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-SV-S5
| Total QTY: | 5 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-SV-S5 |
| Material: | Lead-Free Brass with EPDM Rubber & 304 Stainless Steel |
| Size: | 1/2″ Push-To-Connect x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Push-Fit – Straight |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 4pc Straight Stop Valve 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 5 PCS | Straight | Push-Fit |
New Age America 9 PCS Stop Valves – Angled – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-SV-A9
| Total QTY: | 9 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-SV-A9 |
| Material: | Lead-Free Brass with EPDM Rubber & 304 Stainless Steel |
| Size: | 1/2″ Push-To-Connect x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Push-Fit – Angled |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 8pc Angled Stop Valve 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 9 PCS | Angled | Push-Fit |