WAGO 221-2532 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2532
WAGO 221-2533 Mounting Carrier for Inline Splicing Connector, DIN-Rail Holder for 221 Series Inline Lever Connectors – Single
SKU:
WAG221-2533
WAGO 221-2534 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2534
WAGO 221-2535 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2535
WAGO 221-412 Compact Splicing Connector, 2-Port Lever-Nut Wire Connector, 12 AWG – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-412
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-412 |
| Pack Size | Single, 1000 Pack, 2500 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-413 Compact Splicing Connector, 3-Port Lever-Nut Wire Connector, 12 AWG – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-413
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 221-413 |
| Pack Size | Single, 500 Pack, 2500 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-415 Compact Splicing Connector, 5-Port Lever-Nut Wire Connector, 12 AWG – 221 Series – 25 Pack
SKU:
WAG221-415-25Pack
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-415 |
| Pack Size | Single, 1000 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-415 Compact Splicing Connector, 5-Port Lever-Nut Wire Connector, 12 AWG – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-415
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-415 |
| Pack Size | Single, 1000 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-422 Green Range Compact Splicing Connector, 2-Port Lever-Nut Wire Connector, 12 AWG – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-422
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-422 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-423 Green Range Compact Splicing Connector, 3-Port Lever-Nut Wire Connector, 12 AWG – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-423
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 221-423 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-425 Green Range Compact Splicing Connector, 5-Port 12 AWG Lever Wire Connector – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-425
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-425 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-482 Ex Range Compact Splicing Connector, 2-Port 12 AWG Lever Wire Connector – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-482
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 440V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Ratings per: | ATEX: PTB 18 ATEX 1019 U / IECEx: PTB 18.0045U (Ex eb IIC Gb) |
| Available Positions | 2 Positions – 221-482 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-483 Ex Range Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-483
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 440V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Ratings per: | ATEX: PTB 18 ATEX 1019 U / IECEx: PTB 18.0045U (Ex eb IIC Gb) |
| Available Positions | 3 Positions – 221-483 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-485 Ex Range Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-485
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 440V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Ratings per: | ATEX: PTB 18 ATEX 1019 U / IECEx: PTB 18.0045U (Ex eb IIC Gb) |
| Available Positions | 5 Positions – 221-485 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-500 Mounting Carrier for 221 Series Lever Connectors (24–12 AWG), Single & Multi-Conductor Support – Single
SKU:
WAG221-500
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| For Use With: | WAGO 221 Series Terminal Blocks |
| Accessory Type: | Mounting Carrier |
| Mounting type: | DIN-35 rail, Screw mount |
| Suitable: | for 2-, 3- and 5-conductor 221 Series Splicing Connectors 12 AWG (4 mm²) |
| Width | 17.5 mm / 0.689 inches |
| Height | 77.6 mm / 3.055 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 25.5 mm / 1.004 inches |
| Weight | 9.6 g |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack |
WAGO 221-502 Mounting Carrier for Terminal Blocks, 2-Conductor Panel Mount Holder, 24–12 AWG – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-502