WAGO 221-503 Mounting Carrier for Terminal Blocks, 3-Conductor Holder for 221 Series (24–12 AWG) Compact Lever Connectors – Single
SKU:
WAG221-503
WAGO 221-505 Mounting Carrier for Terminal Blocks, 5-Conductor Panel Mount Holder, 24–12 AWG – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-505
WAGO 221-510 Mounting Carrier – For 221 Series (20-10 AWG) – Single
SKU:
WAG221-510
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| For Use With: | WAGO 221 Series Terminal Blocks |
| Accessory Type: | Mounting Carrier |
| Mounting type: | DIN-35 rail, Screw mount |
| Suitable: | for 2-, 3- and 5-conductor 221 Series Splicing Connectors 10 AWG (6 mm²) |
| Width | 19.3 mm / 0.76 inches |
| Height | 94.2 mm / 3.709 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 28.3 mm / 1.114 inches |
| Weight | 12.2g |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack |
WAGO 221-612 Compact Splicing Connector, 2-Port Lever-Nut Wire Connector, 10 AWG – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-612
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-612 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-613 Compact Splicing Connector, 3-Port Lever-Nut Wire Connector, 10 AWG – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-613
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 221-613 |
| Pack Size | Single, 30 Pack, 50 Pack, 10 Pack |
WAGO 221-615 Compact Splicing Connector, 5-Port Lever-Nut Wire Connector, 10 AWG – 221 Series – 30 Pack
SKU:
WAG221-615-30Pack
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-615 |
| Pack Size | Single, 500 Pack, 10 Pack, 15 Pack, 30 Pack |
WAGO 221-615 Compact Splicing Connector, 5-Port Lever-Nut Wire Connector, 10 AWG – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-615
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-615 |
| Pack Size | Single, 500 Pack, 10 Pack, 15 Pack, 30 Pack |
WAGO 221-682 Ex Range Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-682
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 440V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Ratings per: | ATEX: PTB 18 ATEX 1019 U / IECEx: PTB 18.0045U (Ex eb IIC Gb) |
| Available Positions | 2 Positions – 221-682 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-683 Ex Range Compact Splicing Connector, 3-Port 10 AWG Lever Wire Connector – 221 Series – Single
SKU:
WAG221-683
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 440V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Ratings per: | ATEX: PTB 18 ATEX 1019 U / IECEx: PTB 18.0045U (Ex eb IIC Gb) |
| Available Positions | 3 Positions – 221-683 |
| Pack Size | Single, 10 pack, 30 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-685 Ex Range Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-685
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 440V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Ratings per: | ATEX: PTB 18 ATEX 1019 U / IECEx: PTB 18.0045U (Ex eb IIC Gb) |
| Available Positions | 5 Positions – 221-685 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 15 Pack, 30 Pack |
WAGO 222-412 Classic Splicing Connector, 2-Port Lever-Nut Wire Connector, 12 AWG – 222 Series – Single
SKU:
WAG222-412
| Product Range: | 222 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 28AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 222-412 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 222-413 Classic Splicing Connector, 3-Port Lever-Nut Wire Connector, 12 AWG – 222 Series – Single
SKU:
WAG222-413
| Product Range: | 222 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 28AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 222-413 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 222-415 Classic Splicing Connector – 222 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG222-415
| Product Range: | 222 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 28AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 222-415 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 2773-402 Compact Pushwire Connector, 2-Port Push-In Wire Connector, 12 AWG – 2773 Series – Single
SKU:
WAG2773-402
| Product Range: | 2773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 12 AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Push-In Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 2773-402 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 2773-403 Compact Pushwire Connector, 3-Port Push-In Wire Connector, 12 AWG – 2773 Series – Single
SKU:
WAG2773-403
| Product Range: | 2773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 12 AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Push-In Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 2773-403 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 2773-404 Compact Pushwire Connector, 4-Port Push-In Wire Connector, 12 AWG – 2773 Series – Single
SKU:
WAG2773-404
| Product Range: | 2773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 4 Positions |
| No. of Contacts: | 4 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 12 AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Push-In Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 4 Positions – 2773-404 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |