WAGO 221-2401 20pc Inline Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA2401-20
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA2401-20 |
| 221-2401: | 20 pcs |
| Total Pieces: | 20 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 20-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 20pc – 2401-20 |
WAGO 221-2401 48pc Inline Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA2401-48
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA2401-48 |
| 221-2401: | 48 pcs |
| Total Pieces: | 48 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 20-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 48pc – 2401-48 |
WAGO 221-2401 80pc Inline Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA2401-80
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA2401-80 |
| 221-2401: | 80 pcs |
| Total Pieces: | 80 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 20-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 80pc – 2401-80 |
WAGO 221-2401 Inline Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-2401
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 18AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-2401 |
| Pack Size | Single, 2500 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 60 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-2501 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2501
WAGO 221-2502 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2502
WAGO 221-2503 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2503
WAGO 221-2504 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2504
WAGO 221-2505 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2505
WAGO 221-2511 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2511
WAGO 221-2512 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2512
WAGO 221-2513 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2513
WAGO 221-2514 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2514
WAGO 221-2515 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2515
WAGO 221-2521 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2521
WAGO 221-2522 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2522