WAGO 221-683 Ex Range Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-683
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 440V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Ratings per: | ATEX: PTB 18 ATEX 1019 U / IECEx: PTB 18.0045U (Ex eb IIC Gb) |
| Available Positions | 3 Positions – 221-683 |
| Pack Size | Single, 10 pack, 30 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-685 Ex Range Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-685
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 440V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Ratings per: | ATEX: PTB 18 ATEX 1019 U / IECEx: PTB 18.0045U (Ex eb IIC Gb) |
| Available Positions | 5 Positions – 221-685 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 15 Pack, 30 Pack |
WAGO 222-412 Classic Splicing Connector, 2-Port Lever-Nut Wire Connector, 12 AWG – 222 Series – Single
SKU:
WAG222-412
| Product Range: | 222 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 28AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 222-412 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 222-413 Classic Splicing Connector, 3-Port Lever-Nut Wire Connector, 12 AWG – 222 Series – Single
SKU:
WAG222-413
| Product Range: | 222 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 28AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 222-413 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 222-415 Classic Splicing Connector – 222 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG222-415
| Product Range: | 222 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 28AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 222-415 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |