New Age America 13 PCS 1/2″ Push-Fit – Coupling – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-C13
| Total QTY: | 13 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-C13 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 12pc Coupling 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 13 PCS | 1/2″ Coupling |
New Age America 19 PCS 1/2″ Push-Fit Fittings – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-19
| Total QTY: | 19 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-19 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 6pc Coupling 6pc Elbow 6pc Tee 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 19 PCS | 1/2″ Assortment |
New Age America 7 PCS 1/2″ Push-Fit – Tee – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-T7
| Total QTY: | 7 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-T7 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 6pc Tee 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 7 PCS | 1/2″ Tee |
New Age America 9 PCS 1/2″ Push-Fit – Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-E9
| Total QTY: | 9 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-E9 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 8pc Elbow 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 9 PCS | 1/2″ Elbow |