New Age America 15 PCS PEX Drop Ear Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-DEE15
| Total QTY: | 15 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-DEE15 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX & NPT |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 15pc – Drop Ear Elbow |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 15 PCS | 1/2″ Drop Ear Elbow |
New Age America 18 PCS 1/2″ PEX Fittings Lead-Free – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-18
| Total QTY: | 18 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-18 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 6pc – Coupling 6pc – Elbow 6pc – Tee |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 18 PCS | 1/2″ Assortment |
New Age America 25 PCS 1/2″ PEX Fittings – Coupling – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-C25
| Total QTY: | 25 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-C25 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 25pc – Coupling |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 25 PCS | 1/2″ Coupling |
New Age America 25 PCS 1/2″ PEX Fittings – Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-E25
| Total QTY: | 25 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-E25 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 25pc – Elbow |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 25 PCS | 1/2″ Elbow |
New Age America 25 PCS 1/2″ PEX Fittings – Tee – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-T25
| Total QTY: | 25 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-T25 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 25pc – Tee |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 25 PCS | 1/2″ Tee |
New Age America 36 PCS 1/2″ PEX Fittings Lead-Free – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-36
| Total QTY: | 36 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-36 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 12pc – Coupling 12pc – Elbow 12pc – Tee |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 36 PCS | 1/2″ Assortment |
New Age America 7 PCS PEX Drop Ear Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-DEE7
| Total QTY: | 7 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-DEE7 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX & NPT |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 7pc – Drop Ear Elbow |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 7 PCS | 1/2″ Drop Ear Elbow |