New Age America 61 PCS Hose Clamps – 1/4″ to 1-1/2″ (6-38mm)
SKU:
NAAHC-61
| Total QTY: | 61 PCS |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Part Number: | NAAHC-61 |
| Material: | 304 Stainless Steel |
| # of Sizes: | 7 Sizes |
| Sizes: | 1/4″-7/16″ (6-12 mm) 3/8″-5/8″ (10-16 mm) 1/2″-3/4″ (13-19 mm) 5/8″-1″ (16-25 mm) 3/4″-1-1/8″ (19-29 mm) 3/4″-1-1/4″ (18-32 mm) 13/16″-1-1/2″ (21-38 mm) |
| Sizes Engraved: | Yes |
| Accessories Included: | Tool |
| Global Approvals: | CE, SGS, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 61 PCS | 1/4″ to 1-1/2″ |
New Age America 7 PCS 1/2″ Push-Fit – Tee – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-T7
| Total QTY: | 7 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-T7 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 6pc Tee 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 7 PCS | 1/2″ Tee |
New Age America 7 PCS PEX Drop Ear Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-DEE7
| Total QTY: | 7 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-DEE7 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX & NPT |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 7pc – Drop Ear Elbow |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 7 PCS | 1/2″ Drop Ear Elbow |
New Age America 9 PCS 1/2″ Push-Fit – Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-E9
| Total QTY: | 9 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-E9 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 8pc Elbow 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 9 PCS | 1/2″ Elbow |
New Age America 9 PCS Stop Valves – Angled – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-SV-A9
| Total QTY: | 9 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-SV-A9 |
| Material: | Lead-Free Brass with EPDM Rubber & 304 Stainless Steel |
| Size: | 1/2″ Push-To-Connect x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Push-Fit – Angled |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 8pc Angled Stop Valve 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 9 PCS | Angled | Push-Fit |