3M 7524 Roloc 2″ x 5/8 Tapered Coarse Bristle Disc
SKU:
3M7524
| Abrasive Material: | Ceramic Aluminum Oxide, Ceramic |
|---|---|
| Application: | Cleaning, Finishing |
| Attachment Type: | TR, Center Hole |
| Brands: | Scotch-Briteâ„¢ |
| Bristle Type: | Type S (Straight) |
| Center Hole Diameter (Imperial): | 0.62 in |
| Center Hole Diameter (Metric): | 15.748 mm, 15.8 mm, 15.875 mm |
| Grade: | Medium, Coarse |
| Grit: | P50, 50, P80, 80, P120, 120 |
| Industries: | Aerospace, Transportation & Heavy Equipment, General Industrial, MRO, Metalworking, Woodworking, Marine |
| Maximum Speed: | 15000 rpm, 18000 rpm, 25000 rpm, 30000 rpm |
| Product Color: | Green |
| Product Form: | Disc |
| Sub Applications: | Sealant Removal, Paint Preparation, Coating Removal, Paint Stripping, Rust Removal, Blending Corners, Weld Cleaning, Prepping Metal Prior to Paint, Adhesive Removal |
| Sub Industries: | Custom Woodworking and Millwork, Metal Fabrication, Primary Wood and Panel Processing, Cabinetry, Furniture |
| Trim Length (Imperial): | 0.625 in |
| Trim Length (Metric): | 15.875 mm |
| Available Options | Green – Tapered Coarse -7524 |
3M SB18732 Roloc Bristle Disc, 2 in x 5/8 in
SKU:
3MSB18732
| Abrasive Material: | Ceramic Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applications: | Cleaning, Finishing |
| Attachment Type: | TR |
| Brands: | Scotch-Brite |
| Bristle Type: | Type S (Straight) |
| Centre Hole Diameter (Imperial): | 0.62 in |
| Centre Hole Diameter (Metric): | 15.875 mm |
| Grit: | 80 |
| Industries: | Woodworking, Metalworking |
| Maximum Speed: | 25000 rpm |
| Product Colour: | Yellow |
| Product Form: | Disc |
| Sub Applications: | Coating Removal |
| Sub Industries: | Custom Woodworking and Millwork, Metal Fabrication, Primary Wood and Panel Processing, Cabinetry, Furniture |
| Trim Length (Imperial): | 0.625 in |
| Trim Length (Metric): | 15.875 mm |
| Overall Diameter (Imperial): | 2 in |
| Overall Diameter (Metric): | 50.8 mm |
| Available Options | Yellow – SB18732 |