GTIN: 739698784168
Categories: Lighting, Specialty Bulbs
Bulbrite 784160 T10 Clear Tubular Incandescent Light Bulb, 60W, Warm White, E26 Medium Base
CAD$ 5.248
3 in stock (can be backordered)
Standard T10 clear tubular incandescent bulb with an E26 base delivering a warm 2700K light output (~500 lumens) with full dimming capability. Ideal for decorative applications, accent lighting, aquariums, and showcase displays where an elongated classic bulb aesthetic is desired.
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Satco S11415 9.5 Watt A19 LED; 3000K; Dimmable; Medium base; 230 deg. Beam Angle; 4-pack
SKU:
SATS11415
CAD$ 11.069
| Watts: | 9.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 230 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 300K – S11415 |
Satco S12462 8 Watt A19 LED; Clear; 2700K; Medium Base; 120 Volt; 4-Pack
SKU:
SATS12462
CAD$ 15.975
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 4000K |
| Temperature: | Cool White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S12462 |
Satco S21273 5.5 Watt B11 LED; Clear; Candelabra base; 90 CRI; 2700K; 120 Volt
SKU:
SATS21273
CAD$ 6.450
| Watts: | 5.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | B11 |
| Base: | Candelabra |
| ANSI Base: | E12 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 500L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Candle |
| Lamp Type: | Candle |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cETLus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S21273 |
Satco S29431 12.5 Watt; PAR30LN LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29431
CAD$ 11.492
| Watts: | 12.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR30LN |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1000L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – PAR30LN – S29431 |
Satco S29814 11 Watt; A19 LED; 2700K; GU24 base; 220 deg. Beam Angle; 120 Volt
SKU:
SATS29814
CAD$ 8.372
| Watts: | 11W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Bi Pin GU24 |
| ANSI Base: | GU24 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 1100L |
| Beam Spread: | 80 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 11 Watt – 2700K – GU24 base – S29814 |
