GTIN: 739698704111
Categories: Lighting, Specialty Bulbs
Bulbrite 704115 T10 Clear Tubular Incandescent Light Bulb, 15W, Warm White, E26 Medium Base
CAD$ 6.355
3 in stock (can be backordered)
Clear T10 tubular incandescent bulb with a medium E26 base, producing warm 2700K light (~100 lumens) with full dimming capability. Ideal for display lighting, accent fixtures, and decorative environments needing a slim tubular design and gentle glow. (Bulbrite)
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Satco S11234 5 Watt; JCD LED; Clear; 3000K; G9 Base; 120 Volt
SKU:
SATS11234
CAD$ 11.818
| Watts: | 5W |
|---|---|
| HID Equivalent: | 40W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | T4 |
| Base: | G9 Double Loop |
| ANSI Base: | G9 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 550L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | LED |
| Lamp Type: | LED |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Dimming Type: | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable or Triac |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
Satco S12414 8 Watt LED A19; Clear; Medium Base; 2700K; 90 CRI; 120 Volt
SKU:
SATS12414
CAD$ 6.521
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S12414 |
Satco S12416 8 Watt LED A19; Clear; Medium Base; 3500K; 90 CRI; 120 Volt
SKU:
SATS12416
CAD$ 6.521
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3500K |
| Temperature: | Neutral White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3500K – S12416 |
Satco S12462 8 Watt A19 LED; Clear; 2700K; Medium Base; 120 Volt; 4-Pack
SKU:
SATS12462
CAD$ 15.975
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 4000K |
| Temperature: | Cool White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S12462 |
Satco S21364 8 Watt ST19 LED; Clear; Medium base; 90 CRI; 3000K; 120 Volt
SKU:
SATS21364
CAD$ 9.070
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | ST19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | ST23 |
| Lamp Type: | ST23 |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cETLus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3000K – S21364 |
