Dundas Jafine SPC410 Flexible Insulated Duct 4″ x 10′ R4.2 Silver Jacket
CAD$ 63.823
Possible Delays – Please Contact For More Info
Out of stock
Dundas Jafine SPC410 Flexible Insulated Ducting 4″ X 10′ with 4.2 R insulation factor.
Use in general ventilation applications including heating, air conditioning, intake and exhaust. Ideal for attic installations.
Dundas Jafine’s Flexible Insulated Duct is UL / cUL 181 listed as a class 1 air duct and bears the UL mark. This duct consists of a flexible helix core made of 2 ply polyester laminate and corrosion resistant galvanized wire. It is surrounded by a blanket of formaldehyde free, fiberglass insulation, that helps to reduce heat and cool loss as well as jacketed by a heavy duty, fire retardant, silver polyethylene vapor barrier with reinforced scrim.
Flexible insulated duct can be installed in place of galvanized pipe in most applications. In addition, due to its flexible nature, the need for elbows is eliminated, allowing for ease of installation in difficult to reach areas. This duct is ideal for use in general ventilation applications.
• UL / cUL 181 listed as a class 1 air duct
• Metalized, tear resistant silver jacket is UV and fire resistant
• Formaldehyde free, energy efficient fibreglass insulation
• Inner core constructed with corrosion resistant, galvanized wire
• Ideal for attic installations
• Can be installed in place of galvanized pipe
• Glass fiber insulation reduces heat loss and condensation
Dundas Jafine recommends that you check with the local code body, having jurisdiction in your area, to determine
applicable codes and R-value requirements. UL 181, NFPA 90A & 90B, BOCA, ICBO, SBCC, HUD/FHA MIN.
Property STD.
Brand
Dundas Jafine
Dundas Jafine® is a leading manufacturer of high-performance air distribution, dryer venting, and ventilation products trusted by professionals and homeowners across North America. With over 80 years of innovation, Dundas Jafine delivers reliable, easy-to-install solutions designed to meet the needs of modern HVAC systems, laundry rooms, bathroom exhausts, and kitchen ventilation setups.
The brand offers a full range of UL-listed and CSA-certified products including dryer transition ducts, aluminum and flexible ducts, roof and wall vents, inline draft blockers, exhaust fans, and air diffusers. Known for quality craftsmanship and durability, Dundas Jafine products help improve airflow efficiency, reduce moisture buildup, and meet building code compliance for residential and light commercial use.
As a trusted Canadian distributor of Dundas Jafine products, we provide a complete selection of ventilation and air duct accessories backed by fast delivery, competitive pricing, and expert support.
RELATED PRODUCTS
Panasonic FV-0510VSL1 WhisperValue Ventilation Fan
| Model: | FV-0510VSL1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 52 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 101 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 9.06 x 14.17 x 16.93 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Color Rendering Index: | 90 |
| Color Temperature (Kelvin): | 3, 000 |
| Construction Type: | Single-Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling |
| Current (Amps): | 50 CFM= .08A, 80 CFM= .13A, 100 CFM=.18A |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.1 CFM/W, 80 CFM=10.0 CFM/W, 100 CFM = 8.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Lamp Watts: | 10 |
| Lumens (lm): | 700 |
| Lumens Per Watt (LPW): | 70 |
| Motor Type (AC/DC): | ECM |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Night Light: | 0.2 |
| Noise (Sones): | Noise Levels Provided |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.5W, 80 CFM= 8.5W, 100 CFM=12.4W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| Rated Life (hours): | 50, 000 |
| Type of Lamp Socket: | LED chip |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 9.92 |
| Available Options | Fan & Light – FV0510VSL1 |
Panasonic FV-0511VQ1 WhisperCeiling DC Ventilation Fan
| Model: | FV-0511VQ1 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume (CFM): | 110, 111, 80, 83, 50, 53 |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| California Title 24 Compliant: | Yes |
| Current (Amps): | 0.18, 0.26, 0.11, 0.18, 0.07, 0.13 |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 10.6, 6.9, 13.6, 7.7, 12.5, 7.4 |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Gross Weight (lbs): | 11 |
| MAX. Current (Amps): | 0.27 |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Noise (Sones): | <0.3, 0.9, <0.3, 0.6, <0.3, 0.4 |
| Power Consumption (Watts): | 10.6, 16.4, 5.9, 10.8, 4.0, 7.2 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling DC |
| Speed (RPM): | 1342 1480, 1016, 1268, 867, 1185, 768, 1097 |
| Static Pressure in inches w.g.: | 0.1, 0.25, 0.1, 0.25, 0.1, 0.25 |
| Thermal Fuse Protection: | Yes |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| UL tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Washington VIAQ Code: | Yes |
| Available Options | Fan-only – FV0511VQ1 |
Panasonic FV-30VQ3 WhisperCeiling Exhaust Fan
| Model: | FV-30VQ3 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume Exhaust (CFM): | 290 @ 0.1″ SP, 257 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 19-7/16″ x 15-1/2″ x 12-1/8″ |
| CFM: | Greater than 150 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | single Family/Manufactured Housing/Hospitality/Assisted Living/Student Housing/Renovation/Remodeling |
| Current (Amps): | 0.53A |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 4.5 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 15 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling |
| Motor Type (AC/DC): | AC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2012-03-16 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Tub Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 290 @ 0.1″ SP = 2.0, 257 @ 0.25″ SP = N/A |
| Power Consumption (Watts): | 64.0W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling |
| Radiation Damper Available: | No |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 18.2 |
| Available CFM Options | 290 CFM – FV30VQ3 |
