Dundas Jafine BLH6WZW ProVent 6″ Exhaust Vent Hood
CAD$ 31.971
Possible Delays – Please Contact For More Info
Out of stock
Dundas Jafine ProVent™ exhaust hoods are part of the ProSeries product line-up. The product features a 4 louver damper system that prevents cold air, snow or rain from entering the home and the louvers have been redesigned to prevent them from sticking. Additional features include a recessed caulk line to assist in a clean caulking application, a “Snap On” pipe to cap assembly that eliminates the need for lint trapping staples, and a built-in molded screen.
All ProVent™ products have a UV resistant coating to prevent the cap from discoloring and are paintable to match the exterior of your home. These hoods can be used in conjunction with brick, concrete or siding.
ProVent™ exhaust hoods can be purchased as a stand alone hood or in conjunction with our Dundas Jafine J-Channels.
Brand
Dundas Jafine
Dundas Jafine® is a leading manufacturer of high-performance air distribution, dryer venting, and ventilation products trusted by professionals and homeowners across North America. With over 80 years of innovation, Dundas Jafine delivers reliable, easy-to-install solutions designed to meet the needs of modern HVAC systems, laundry rooms, bathroom exhausts, and kitchen ventilation setups.
The brand offers a full range of UL-listed and CSA-certified products including dryer transition ducts, aluminum and flexible ducts, roof and wall vents, inline draft blockers, exhaust fans, and air diffusers. Known for quality craftsmanship and durability, Dundas Jafine products help improve airflow efficiency, reduce moisture buildup, and meet building code compliance for residential and light commercial use.
As a trusted Canadian distributor of Dundas Jafine products, we provide a complete selection of ventilation and air duct accessories backed by fast delivery, competitive pricing, and expert support.
RELATED PRODUCTS
Panasonic FV-0511VHL1 WhisperWarm Fan
| Model: | FV-0511VHL1 |
|---|---|
| Fan Type: | Fan/Heater/Light – LED |
| Advanced Features: | Pick-A-Flow™ Airflow Selector, ECM motor with SmartFlow technology, LED Light |
| Air Volume Supply (CFM): | @0.1= 110, 80, 50 @0.25= 111, 81, 52 @0.375= 99, 82, 53 |
| Noise (Sones): | @0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 0.7, <0.3, <0.3 @0.25"SP(50, 80, 110 CFM) = 1.5, 1.0, 0.7 |
| Power Consumption (Watts): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 12.4, 7.4, 4.7 @ 0.25″SP = 19.8, 13.1, 8.9 @0.375″SP 26.0, 18.6, 12.7 |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 8.9, 10.8, 10.6 @ 0.25″SP = 5.6, 6.2, 5.9 @0.375″SP 3.8, 4.4, 4.2 |
| Speed (RPM): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 885, 745, 654 @ 0.25″SP = 1115, 1022, 943 @0.375″SP 1265, 1194, 1130 |
| Current (Amps): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 0.25, 0.15, 0.10 @ 0.25″SP = 0.39, 0.27, 0.18 @0.375″SP 0.48, 0.37, 0.26 |
| MAX. Current (Amps): | 0.5 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Motor Type (AC/DC): | ECM (DC) |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| Thermal Fuse Protector: | Yes |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| ENERGY STAR® Certified: | No |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ inches |
| Mounting Opening (in sq.): | 10-1/4″ x 16″ |
| Grille Size (in sq.): | 13-1/4″ x 18-1/4″ |
| Lamp Watts: | 10 |
| Lumens (lm): | 750 |
| Lumens Per Watt (LPW): | ≧70 |
| Color Rendering Index: | ≧90 |
| Color Temperature (Kelvin): | 3000K |
| Rated Life (hours): | 50000 |
| Lamp Model #: | N/A |
| Type of Lamp Socket: | LED chip |
| Night Light: | 0.2 Watts |
| Gross Weight (lbs): | 17.4 |
| UL tub/Shower Enclosure: | No |
| Wall Installation: | No |
| California Title 24 Complaint (LED): | Yes |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Available Options | Fan & Light – FV0511VHL1 |
Panasonic FV-07VBA1 Universal Housing EcoVent (4 Pack)
| Airflow (CFM): | 70 |
|---|---|
| Duct Size (in) | 4″ |
| Energy Efficiency (CFM/W): | 70 @ 0.1″ SP = 3.5 CFM/W, 90 @ 0.1″ SP = 3.8 CFM/W |
| Energy Star Qualified: | Yes |
| Grill Dimensions (in): | 9-1/2″ |
| Gross Weight (lbs): | 12.6 |
| Height (in): | 20-1/2″ |
| Length (in): | 8-2/3″ |
| Motor Type: | AC |
| Mounting Opening (in.sq): | 7-7/8″ |
| Power Consumption (W): | 70 @ 0.1″ SP = 20.0W, 90 @ 0.1″ SP = 24.0W, |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Sones: | 0.4 |
| UL Tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Volts (V): | 120 |
| Width (in): | 10-1/4″ |
| UPC: | 8.8517E+11 |
Panasonic FV-0810VSSL1 WhisperValue Exhaust Fan
| Model: | FV-0810VSSL1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 30, 31, 40, 41, 50, 52, 60, 64, 70, 72, 80, 81, 100, 101 @ 0.1″ SP and @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 9.06 x 14.17 x 16.93 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | Yes |
| Color Rendering Index: | 90 |
| Color Temperature (Kelvin): | 3, 000 |
| Construction Type: | Single-Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling |
| Current (Amps): | Values Provided |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | Values Provided |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Lamp Watts: | 10 |
| Lumens (lm): | 700 |
| Lumens Per Watt (LPW): | 70 |
| Motor Type (AC/DC): | ECM |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Night Light: | 0.2 |
| Noise (Sones): | Noise Levels Provided |
| Power Consumption (Watts): | Values Provided |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| Rated Life (hours): | 50, 000 |
| Type of Lamp Socket: | LED chip |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 9.9 |
| Available Options | Fan & Light – FV0810VSSL1 |
Panasonic FV-30VQ3 WhisperCeiling Exhaust Fan
| Model: | FV-30VQ3 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume Exhaust (CFM): | 290 @ 0.1″ SP, 257 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 19-7/16″ x 15-1/2″ x 12-1/8″ |
| CFM: | Greater than 150 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | single Family/Manufactured Housing/Hospitality/Assisted Living/Student Housing/Renovation/Remodeling |
| Current (Amps): | 0.53A |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 4.5 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 15 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling |
| Motor Type (AC/DC): | AC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2012-03-16 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Tub Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 290 @ 0.1″ SP = 2.0, 257 @ 0.25″ SP = N/A |
| Power Consumption (Watts): | 64.0W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling |
| Radiation Damper Available: | No |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 18.2 |
| Available CFM Options | 290 CFM – FV30VQ3 |
