GTIN: 739698704043
Categories: Lighting, Specialty Bulbs
Bulbrite 704040 T10 Frosted Tubular Incandescent Light Bulb, 40W, Warm White, E26 Medium Base
CAD$ 6.497
3 in stock (can be backordered)
Frosted T10 tubular incandescent bulb with a medium E26 base that produces warm white light and diffused illumination. Great for ambient lighting, wall sconces, pendants, and indoor fixtures where soft, even output is preferred.
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Satco S11471 8.5 Watt; BR30 LED; 3000K; 80 CRI; Medium Base; 120 Volts; Dimmable; 6-pack
SKU:
SATS11471
CAD$ 28.201
| Watts: | 8.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 65W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | BR30 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 700L |
| Beam Spread: | 100 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | Reflector |
| Lamp Type: | Reflector |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
Satco S12415 8 Watt LED A19; Clear; Medium Base; 3000K; 90 CRI; 120 Volt
SKU:
SATS12415
CAD$ 5.954
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3000K – S12415 |
Satco S21273 5.5 Watt B11 LED; Clear; Candelabra base; 90 CRI; 2700K; 120 Volt
SKU:
SATS21273
CAD$ 6.450
| Watts: | 5.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | B11 |
| Base: | Candelabra |
| ANSI Base: | E12 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 500L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Candle |
| Lamp Type: | Candle |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cETLus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S21273 |
Satco S29405 6.5 Watt; PAR20 LED; 2700K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29405
CAD$ 7.371
| Watts: | 6.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 50W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR20 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 520L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S29405 |
| Available Options | 2700K – 40 deg. – S29405 |
Satco S29446 15 Watt; PAR38 LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29446
CAD$ 14.913
| Watts: | 15W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 90W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR38 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1200L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – 40 deg. Beam Angle – S29446 |
