New Age America 7 PCS PEX Drop Ear Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-DEE7
| Total QTY: | 7 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-DEE7 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX & NPT |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 7pc – Drop Ear Elbow |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 7 PCS | 1/2″ Drop Ear Elbow |
New Age America 70 PCS Wire Ferrules – AWG 4
SKU:
NAAWF-70
| Total QTY: | 70 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-70 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 4 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 70 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 70 PCS | AWG 4 |
New Age America 700 PCS Blind Pop Rivets & Washers – Black
SKU:
NAABBR-700
| Total QTY: | 700 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Type: | Blind/Pop Rivets |
| Part Number: | NAABBR-700 |
| Material: | Aluminum & 304 Stainless Steel |
| Size Type: | SAE |
| # of Sizes: | 14 Sizes |
| Rivet Sizes: | 3/32” x 1/4” 3/32” x 5/16” 1/8” x 1/4” 1/8” x 5/16” 1/8” x 3/8” 1/8” x 1/2” 5/32” x 3/8” 5/32” x 1/2” 3/16” x 5/16” 3/16” x 3/8” 3/16” x 1/2” 3/16” x 5/8” 1/4” x 3/8” 1/4” x 1/2” |
| Washer Sizes: | 3/16″ 5/32″ 3/32″ 1/8″ |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 700 PCS | Black |
New Age America 700 PCS Blind Pop Rivets & Washers – Silver
SKU:
NAASBR-700
| Total QTY: | 700 PCS |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Type: | Blind/Pop Rivets |
| Part Number: | NAASBR-700 |
| Material: | Aluminum & 304 Stainless Steel |
| Size Type: | SAE |
| # of Sizes: | 14 Sizes |
| Rivet Sizes: | 3/32” x 1/4” 3/32” x 5/16” 1/8” x 1/4” 1/8” x 5/16” 1/8” x 3/8” 1/8” x 1/2” 5/32” x 3/8” 5/32” x 1/2” 3/16” x 5/16” 3/16” x 3/8” 3/16” x 1/2” 3/16” x 5/8” 1/4” x 3/8” 1/4” x 1/2” |
| Washer Sizes: | 3/16″ 5/32″ 3/32″ 1/8″ |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 700 PCS | Silver |
New Age America 707 PCS Deutsch DT Equivalent – Gray – KableLock
SKU:
NAAGDT-707
| Total QTY: | 707 PCS |
|---|---|
| Color: | Gray |
| Part Number: | NAAGDT-707 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 707 PCS | Pin 2-12 | Gray |
New Age America 9 PCS 1/2″ Push-Fit – Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-E9
| Total QTY: | 9 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-E9 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 8pc Elbow 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 9 PCS | 1/2″ Elbow |
New Age America 9 PCS Stop Valves – Angled – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-SV-A9
| Total QTY: | 9 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-SV-A9 |
| Material: | Lead-Free Brass with EPDM Rubber & 304 Stainless Steel |
| Size: | 1/2″ Push-To-Connect x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Push-Fit – Angled |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 8pc Angled Stop Valve 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 9 PCS | Angled | Push-Fit |
New Age America 90 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-90
| Total QTY: | 90 PCS |
|---|---|
| Color: | Yellow |
| Part Number: | NAAFT-90 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 12-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 90 PCS Yellow #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 90 PCS Fork #10 | AWG 12-10 |
New Age America 93 PCS Rubber Grommet Plugs – Eyelet
SKU:
NAARG-93
| Total QTY: | 93 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Type: | Eyelet/Open Grommet |
| Part Number: | NAARG-93 |
| Material: | EPDM Rubber |
| # of Sizes: | 9 Sizes |
| Sizes: | 1/4″ 5/16″ 3/8″ 7/16″ 1/2″ 5/8″ 3/4″ 7/8″ 1″ |
| Water, Heat, UV Resistant: | Yes |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 1/4″ – 1″ | 93 PCS | Eyelet Ring |
New Age America 970 PCS Wire Ferrules -AWG 22-8
SKU:
NAAWF-970
| Total QTY: | 970 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-970 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-8 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 970 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 970 PCS | AWG 22-8 |
New Age America Solder Seal Wire Connectors 16-14 AWG, Blue – 2,500PCS Bulk Pack
SKU:
NAA-SSW-B-2500