GTIN: 739698704111
Categories: Lighting, Specialty Bulbs
Bulbrite 704115 T10 Clear Tubular Incandescent Light Bulb, 15W, Warm White, E26 Medium Base
CAD$ 6.355
3 in stock (can be backordered)
Clear T10 tubular incandescent bulb with a medium E26 base, producing warm 2700K light (~100 lumens) with full dimming capability. Ideal for display lighting, accent fixtures, and decorative environments needing a slim tubular design and gentle glow. (Bulbrite)
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Satco S11415 9.5 Watt A19 LED; 3000K; Dimmable; Medium base; 230 deg. Beam Angle; 4-pack
SKU:
SATS11415
CAD$ 11.069
| Watts: | 9.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 230 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 300K – S11415 |
Satco S12417 8 Watt LED A19; Clear; Medium Base; 4000K; 90 CRI; 120 Volt
SKU:
SATS12417
CAD$ 6.521
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 4000K |
| Temperature: | Cool White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 4000K – S12417 |
Satco S12463 8 Watt A19 LED; Clear; 3000K; Medium Base; 120 Volt; 4-Pack
SKU:
SATS12463
CAD$ 17.892
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 280 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3000K – S12463 |
Satco S29416 12.5 Watt; PAR30SN LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29416
CAD$ 12.297
| Watts: | 12.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR30SN |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1000L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – PAR30SN – S29416 |
Satco S29814 11 Watt; A19 LED; 2700K; GU24 base; 220 deg. Beam Angle; 120 Volt
SKU:
SATS29814
CAD$ 8.372
| Watts: | 11W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Bi Pin GU24 |
| ANSI Base: | GU24 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 1100L |
| Beam Spread: | 80 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 11 Watt – 2700K – GU24 base – S29814 |
