GTIN: 078275000025
Categories: Controls & Timers, Electrical
Intermatic T104 Mechanical Time Switch – 24-Hour, 208-277V, DPST, Pool & Spa Timer
CAD$ 111.699
Available on backorder
The T100 Series Mechanical Time Switch has proven it can stand the test of time. These dependable time switches can handle electrical loads up to 40 A per pole and allow for up to 12 ON/OFF operations per day. A manual override switch provides added convenience.
Direct 24-hour control of most loads
Up to 12 ON/OFF operations each day with minimum ON/OFF times of one hour
Manual override
One ON and one OFF tripper included
Can be installed in most Intermatic enclosures
Brand
Intermatic
New Age Canada is a distributor of select Intermatic control and energy management products. Founded in 1891 in Chicago, Intermatic has evolved from its origins in fare register manufacturing to become a global leader in electrical and mechanical controls. With a rich history of innovation, Intermatic offers a diverse range of solutions, including timer controls, surge protection devices, and lighting controls, serving residential, commercial, and industrial markets across more than 35 countries. Their products are renowned for reliability and ease of installation, making them a trusted choice for professionals seeking efficient energy management solutions.
RELATED PRODUCTS
Arlington 8416 MC Cable Connector Fitting – 2-1/2″
SKU:
ARL8416
CAD$ 74.800
Arlington 930NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1/2″
SKU:
ARL930NM
CAD$ 10.386
Arlington 933 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/4″
SKU:
ARL933
CAD$ 76.850
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/4″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/4″ – 933 |
Arlington 939 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 4″
SKU:
ARL939
CAD$ 742.952
| Weight: | 11.850 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 4″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 4″ – 939 |
Arlington FBS415 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box, Ceiling Fan Rated Electrical Box – 14.6 cu in
SKU:
ARLFBS415
CAD$ 17.855
| Weight: | 0.640 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 14.6 |
| Style: | 1-1/2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 14.6 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 1-1/2″ Box Depth – FBS415 |
