GTIN: 039800019226
Categories: Batteries, Electrical
Energizer Industrial D Alkaline Batteries EN95 – 12 Pack
CAD$ 25.664
5 in stock
Energizer Industrial D Alkaline Batteries EN95 – 12 Pack
Overview:
Energizer Industrial EN95 D batteries offer extra-long runtime and high-capacity energy for heavy-duty equipment. Built for endurance, they are ideal for devices used in security, construction, and manufacturing sectors.
Key Features:
-
Powerful 1.5V alkaline energy for high-drain tools
-
Long runtime ideal for extended operational periods
-
Durable and leak-resistant casing for industrial safety
-
Dependable performance under tough conditions
-
Ideal for lanterns, large flashlights, and backup systems
| Available Options | D – 12 Pack – EN94 |
|---|
Brand
Energizer
RELATED PRODUCTS
Arlington 8412 Connector for Larger MC Cable
SKU:
ARL8412
CAD$ 17.087
Arlington 932 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1″
SKU:
ARL932
CAD$ 50.215
| Weight: | 1.140 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.530″ |
| Width: | 3.280″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1″ |
| Volume: | 11.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1″ – 932 |
Arlington 933 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/4″
SKU:
ARL933
CAD$ 76.850
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/4″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/4″ – 933 |
Arlington 934 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/2″
SKU:
ARL934
CAD$ 89.841
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/2″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/2″ – 934 |
Arlington 939 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 4″
SKU:
ARL939
CAD$ 742.952
| Weight: | 11.850 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 4″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 4″ – 939 |
